Navigačný riadok

Navštívte EÚ, ktorá 17. mája 2014 otvára svoje dvere verejnosti. - 16/05/2014

Vlajka EÚ plápolá s vlajkami krajín EÚ na pozadí

V nadväznosti na Deň Európy otvoria v máji inštitúcie EÚ svoje dvere verejnosti. Zapojte sa do osláv – zúčastnite sa prehliadok, debát a koncertov alebo sa pridajte online.

Pri príležitosti Dňa Európy (9. mája) a s ohľadom na blížiace sa európske voľby (na Slovensku sa konajú v sobotu 24. mája 2014) otvoria inštitúcie EÚ v Bruseli svoje dvere verejnosti.

Pozrite sa 17. mája do zákulisia diania v inštitúciách v Bruseli. Verejnosti budú prístupné napríklad:

  • Európska komisia, ktorá navrhuje ciele a priority EÚ a právne predpisy,
  • Európsky parlament, jeden z najväčších demokratických parlamentov sveta,
  • Európska rada, kde hlavy štátov a vlád 28 členských štátov EÚ prijímajú kľúčové rozhodnutia.

Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o EÚ a o oblastiach, za ktoré zodpovedajú jej inštitúcie – od humanitárnej pomoci až po opatrenia na zmiernenie globálneho otepľovania. Súčasťou podujatí budú aj výstavy, hry, semináre a množstvo aktivít pre deti aj dospelých.

Pre návštevníkov bude k dispozícii bezplatná kyvadlová doprava medzi jednotlivými miestami podujatí. Takisto môžete na internete absolvovať 3-hodinovú prehliadku Bruselu alebo sa prostredníctvom Twitteru #EUopendoors online pripojiť k oslavám.

Oslava Európy

Deň otvorených dverí EÚ je súčasťou každoročných osláv Dňa Európy na pripomenutie mieru a slobody v Európskej únii 28 krajín s viac ako 500 mil. obyvateľmi.

V máji sa organizujú v celej Európe oslavy na počesť výročia prejavu Roberta Schumana – vtedajšieho francúzskeho ministra zahraničných vecí – z 9. mája 1950. Robert Schuman predstavil myšlienku novej politickej spolupráce, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Vo svojom prejave položil základy Európskej únie, pretože vyzval Francúzsko, Nemecko a ďalšie krajiny, aby spolupracovali v oblasti výroby uhlia a ocele.

Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu sa v jednotlivých krajinách Únie budú konať 22. – 25. mája.

Deň otvorených dverí EÚ 2014 PDFDeutschEnglish

Deň otvorených dverí EÚ 2014 na Facebooku English

Európske voľby 2014

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy