Cesta

Instituce EU otevírají své prostory veřejnosti - 16/05/2014

Vlajka EU v popředí státních vlajek členských zemí

U příležitosti oslav Dne Evropy otevírají v květnu orgány EU své brány veřejnosti. I vy se můžete těchto oslav zúčastnit. Připraveny jsou prohlídky s průvodcem, diskuse, koncerty nebo se můžete zapojit online.

U příležitosti oslav Dne Evropy, který se konal 9. května, a před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu přivítají tento měsíc orgány EU se sídlem v Bruselu návštěvníky z celé Unie.

Dne 17. května můžete v Bruselu navštívit tyto instituce:

  • Evropskou komisi, která stanovuje cíle a priority EU a navrhuje právní předpisy
  • Evropský parlament, který je jedním z největších demokratických shromáždění na světě
  • Evropskou radu, kde vedoucí představitelé 28 zemí EU přijímají důležitá rozhodnutí.

Návštěvníci budou mít možnost dozvědět se více o Evropské unii a o práci jejích institucích (od humanitární pomoci až po boj proti globálnímu oteplování) a zúčastnit se řady akcí pro dospělé i děti (výstavy, semináře, hry apod.).

Mezi jednotlivými místy konání akcí bude návštěvníkům k dispozici bezplatná kyvadlová doprava. Můžete se také vydat na 3hodinovou prohlídku Bruselu s průvodcem nebo se k oslavám připojit na internetu pomocí hashtagu #EUopendoors.

Evropa slaví!

Den otevřených dveří v institucích EU je součástí každoročních oslav Dne Evropy, který pro více než 500 milionů lidí ve 28 členských zemích symbolizuje mír a svobodu v Evropské unii.

V květnu se v celé Evropě konají oslavy u příležitosti výročí projevu, který 9. května 1950 přednesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman. Schuman v něm navrhl novou formu politické spolupráce, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Ve svém projevu vyzval Francii, Německo a další země, aby společně koordinovaly produkci uhlí a oceli, a položil tak základy budoucí Evropské unie.

Nadcházející evropské volby se konají ve dnech 22. – 25. května.

Den otevřených dveří v institucích EU 2014 PDFDeutschEnglish

Den otevřených dveří na Facebooku English

Volby do Evropského parlamentu 2014

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy