Cesta

Volby do Evropského parlamentu – Komu dáte hlas Vy? - 01/04/2014

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku – pohled z lodě plující pod Evropskou vlajkou © EU

Nový způsob nominování kandidátů politických stran a debaty s občany mají podpořit vyšší volební účast a dát občanům větší slovo při rozhodování o budoucím směřování Evropské unie. 

Ve dnech 22. až 25. května budou občané EU volit nové poslance do Evropského parlamentu, kteří je budou zastupovat během příštích 5 let. Poprvé v historii volené politické strany navrhují také své kandidáty na funkci předsedy Komise.

Motivovat občany

Na základě ustanovení Lisabonské smlouvy se nyní berou výsledky voleb do Evropského parlamentu v úvahu při navrhování nového předsedy Komise. O novém předsedovi Komise pak bude Evropský parlament hlasovat.

Tento přístup nejen zvyšuje demokratickou legitimitu evropských institucí, ale dává rovněž občanům větší slovo při rozhodování o budoucnosti Evropské unie.

V rámci předvolebních akcí se nyní kandidáti ucházejí o podporu voličů – podobně jako při vnitrostátních volbách. Lidé by tak měli dostat více informací o záležitostech EU a více se zapojit do politického procesu.

Občané vyjadřují názor na dění v EU

V uplynulých 18 měsících uspořádala Komise v celé Evropě přes 50 dialogů s občany s cílem obnovit důvěru v evropské a vnitrostátní instituce, informovat veřejnost o tom, co EU pro občany dělá, a připomenout jim, že jejich hlas ve volbách je důležitý.

Debat se zúčastnilo přes 16 000 občanů a dalších 105 000 je sledovalo online. Do diskusí se zapojili přední evropští, vnitrostátní a místní představitelé a reakce a příspěvky takto od občanů získané Komise využije při dalších reformách.

EU reaguje na podněty veřejnosti

Otázky a návrhy získané během dialogů Komise zpracovala ve své druhé zprávě o občanství EU PDFdanskDeutscheesti keelελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianolatviešu valodaMaltiNederlandsportuguêsmagyarromânăslovenčinaslovenščinasuomi, která obsahuje 12 nových konkrétních opatření – směřujících například k odstraňování překážek pro pracovníky a studenty nebo k omezení byrokracie.

Některé výzvy přetrvávají – včetně požadavku Komise, aby volby napříště proběhly v celé Evropě v týž den a aby politické strany na hlasovacích lístcích uváděly svou příslušnost k evropským stranám. Posledně uvedená novinka bude v některých členských zemích vyžadovat změny volebních pravidel, kde zatím není zobrazení jména či loga evropských politických stran povoleno.

Tisková zpráva – Volby do Evropského parlamentu – Posilování účasti voličů 

Tisková zpráva – Diskuse o budoucnosti Evropy 

Informační přehled – Demokratičtější postupy při volbách do Evropského parlamentu English 

Volby do Evropského parlamentu 2014 

Jak Evropský parlament funguje

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy