Navigačný riadok

Európa potrebuje tvoj hlas - 10/01/2014

Časť budovy Európskeho parlamentu.

Volieb do posilneného Európskeho parlamentu sa v máji zúčastnia voliči zo všetkých 28 krajín EÚ, aby vybrali politikov, ktorí ich budú zastupovať počas nasledujúcich 5 rokov.

Významné nové právomoci, ktoré Parlament získal v roku 2009, by mali v jarných voľbách pomôcť zapojiť najviac voličov od zavedenia priamej voľby do EP v roku 1979.

Posilnenie právomocí Parlamentu znamená, že jednou z prvých úloh novozvolených poslancov EP bude zvoliť nového predsedu Európskej komisie.

Nový systém, ktorý zaviedla Lisabonská zmluva vyžaduje, aby čelní predstavitelia štátov a vlád nominovali kandidáta na základe výsledkov volieb európskych poslancov. Parlament tak bude mať väčší vplyv na výber členov Komisie.

Zapojenie voličov

Zmena týkajúca sa májových volieb spočíva v tom, že politické skupiny po prvýkrát navrhnú svojich kandidátov na post predsedu Komisie.

Stredoľavá Strana európskych socialistov (SES) už vybrala nemeckého poslanca a súčasného predsedu EP Martina Schulza ako svojho oficiálneho kandidáta na tento post.

Centristická Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) sa budúci mesiac rozhodne medzi fínskym komisárom EÚ Ollim Rehnom a bývalým belgickým premiérom Guyom Verhofstadtom.

Medzitým sa približne pol tucta uchádzačov vrátane 4 súčasných a bývalých premiérov uchádza o miesto kandidáta stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej rozhodnutie sa očakáva v marci.

Zelení vyberajú svojho kandidáta spomedzi 4 uchádzačov prostredníctvom online primárok.

Boj proti apatii voličov

Očakáva sa, že zmeny umožnia zvýšiť záujem o voľby a zvrátiť trend nízkej účasti voličov, ktorá klesla na úroveň 43 % v roku 2009.

Podľa minuloročného prieskumu verejnej mienky si 62 % opýtaných myslí, že nominácia straníckych kandidátov na predsedu Komisie a konanie volieb v ten istý deň v celej Európe by zvýšilo účasť na voľbách.

Nový systém znamená, že európski voliči prvý raz priamo ovplyvnia aj vymenovanie nového predsedu Komisie, a to by malo zvýšiť demokratickú legitimitu EÚ.

Voľby 2014

Ako pracuje Európsky parlament

Európsky parlament

Voľby do Európskeho parlamentu – Európa potrebuje tvoj hlas

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy