Ścieżka nawigacji

Wybory do Parlamentu Europejskiego – jak przyciągnąć wyborców do urn - 10/01/2014

Budynek Parlamentu Europejskiego

W maju br. wyborcy z 28 krajów UE wybiorą polityków, którzy będą ich reprezentować przez kolejne 5 lat w Parlamencie Europejskim, którego uprawnienia zostały znacznie rozszerzone.

Ze względu na istotne nowe uprawnienia nadane Parlamentowi w 2009 r. tegoroczne wybory powinny cieszyć się największym zainteresowaniem od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów w 1979 r.

Jednym z pierwszych zadań świeżo wybranych posłów będzie głosowanie na kandydata na przewodniczącego kolejnej Komisji Europejskiej.

Nowe zasady określone w traktacie lizbońskim przewidują, że szefowie państw i rządów UE nominują kandydata w oparciu o wyniki wyborów. Oznacza to, że Parlament będzie również mieć większy wpływ na wybór komisarzy.

Jak zachęcić wyborców do głosowania

Zgodnie z nowymi zasadami grupy polityczne po raz pierwszy w historii będą mogły zaproponować kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji.

Centrolewicowa Partia Europejskich Socjalistów (PSE) już zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie niemiecki europoseł i obecny przewodniczący PE Martin Schulz.

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wybierze swojego kandydata w przyszłym miesiącu. Będzie nim albo fiński komisarz Olli Rehn, albo były premier Belgii Guy Verhofstadt.

Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (PPE) rozważa kilka kandydatur (w tym 4 obecnych lub byłych premierów) i ostateczną decyzję najprawdopodobniej podejmie w marcu.

Natomiast Europejska Partia Zielonych wyłoni nazwisko swojego kandydata na szefa Komisji z 4 kandydatur w internetowych prawyborach.

Zwalczanie apatii wyborców

Można się spodziewać, że zmiany wpłyną na zwiększenie zainteresowania społeczeństwa wyborami i podniosą frekwencję wyborczą, która w 2009 r. wyniosła zaledwie 43 proc.

W przeprowadzonym w zeszłym roku badaniu opinii publicznej 62 proc. respondentów stwierdziło, że na wzrost frekwencji wpłynęłoby wystawienie przez partie swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji oraz przeprowadzenie wyborów tego samego dnia w całej Europie.

Nowy system oznacza, że europejscy wyborcy po raz pierwszy będą mieli bezpośredni wpływ na wybór szefa Komisji, co powinno sprawić, że UE będzie bardziej demokratyczna.

Wybory do PE 2014

Jak działa Parlament Europejski

Parlament Europejski

Wybory do Parlamentu Europejskiego – zwiększyć liczbę głosujących

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki