Navigācijas ceļš

Gaidāma lielāka balsotāju aktivitāte Parlamenta vēlēšanās - 10/01/2014

Daļa Eiropas Parlamenta ēkas.

Maijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Tā ietekme ir pieaugusi. Balsotāji no visām 28 ES dalībvalstīm ievēlēs deputātus, kas viņus pārstāvēs nākamajos 5 gados.

2009. gadā Eiropas Parlamentam tika piešķirtas jaunas un būtiskas pilnvaras. Līdz ar to gaidāms, ka šā pavasara vēlēšanās piedalīsies visvairāk pilsoņu kopš Parlamenta izveidošanas 1979. gadā.

Kā jau minēts, Parlamenta ietekme ir pieaugusi. Viens no jauno deputātu pirmajiem darbiem būs nākamā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja ievēlēšana.

Saskaņā ar jauno kārtību, kas ieviesta ar Lisabonas līgumu , ES valstu un valdību vadītājiem, pamatojoties uz vēlēšanu rezultātiem, ir jāizvirza kandidāts. Tātad Parlamentam būs arī lielāka teikšana komisāru izvēlē.

Vēlētāju iesaistīšana

Vēl viena ar jauno kārtību saistīta izmaiņa, kas mūs gaida maija vēlēšanās, ir šāda: pirmo reizi politiskās grupas izvirzīs kandidātus Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatam.

Kreisi centriskā Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu grupa (PES) par savu oficiālo kandidātu šim amatam jau ir izvirzījusi Vācijas deputātu Martinu Šulcu, kurš ir Eiropas Parlamenta pašreizējais priekšsēdētājs.

Savukārt centriskā Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienība (ALDE) nākammēnes izvēlēsies starp ES komisāru no Somijas Olli Rēnu un Beļģijas agrāko premjerministru Giju Verhofstadu.

Gaidāms, ka martā savu kandidātu no apmēram duča izvēlēsies centriski labējā Eiropas Tautas partija (EPP). Starp šīs politiskās grupas iespējamiem kandidātiem ir četri pašreizējie vai agrākie premjerministri.

Zaļie savu kandidātu no četru cilvēku saraksta izvēlas ar balsojumu internetā.

Jānovērš balsotāju apātija

Cerams, ka minētās pārmaiņas rosinās lielāku balsotāju interesi par vēlēšanām un pavērsīs pretējā virzienā līdzšinējo tendenci, ka balsotāju aktivitāte ir zema (2009. gada vēlēšanās piedalījās tikai 43 % balsstiesīgo).

Pērn sarīkotā sabiedriskās domas aptaujā 62 % respondentu uzskatīja, ka vēlēšanās aktivitāte būs lielāka, ja kandidātus Komisijas priekšsēdētāja amatam izvirzīs partijas un ja vēlēšanas visās ES valstīs notiks vienlaikus.

Jaunajā sistēmā Eiropas vēlētāji pirmoreiz varēs tieši ietekmēt nākamā Komisijas vadītāja izvēli, un tas vairos ES demokrātisko leģitimitāti.

2012. gada vēlēšanas

Kā darbojas Eiropas Parlaments

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamenta vēlēšanas vairs nav aiz kalniem

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites