Naršymo kelias

Užtikrinti rinkėjų aktyvumą Europos Parlamento rinkimuose - 10/01/2014

Europos Parlamento pastato dalis.

Gegužę vyksiančiuose rinkimuose į daugiau narių turėsiantį Europos Parlamentą visų 28 ES šalių rinkėjai rinks politikus, kurie atstovaus jiems ateinančius 5 metus.

2009 m. Europos Parlamentui suteikta esminių naujų įgaliojimų, todėl rinkimai šį pavasarį turėtų būti patys įdomiausi nuo pat 1979 m., kai buvo surengti pirmieji tiesioginiai rinkimai į šią instituciją.

Europos Parlamentui įgijus daugiau galių, viena pirmųjų naujų išrinktų jo narių užduočių bus balsuoti už naują Europos Komisijos pirmininką.

Pagal Lisabonos sutartimi nustatytą naująją sistemą ES valstybių ir vyriausybių vadovai turi paskirti kandidatą į šias pareigas, atsižvelgdami į rinkimų rezultatus. Tai reiškia, kad Europos Parlamentas taip pat turės didesnę įtaką skiriant Europos Komisijos narius.

Rinkėjų sudominimas

Viena iš naujovių, kuriomis siekiama sukelti didesnį rinkėjų susidomėjimą šiais rinkimais, bus ta, pirmą kartą politinės partijos kels kandidatus į Europos Komisijos pirmininko postą.

Centro kairioji Europos socialistų partija (ESP) savo oficialiu kandidatu į šias pareigas jau pasiūlė dabartinį Europos Parlamento pirmininką, Vokietijos europarlamentarą Martiną Schulzą.

Centristinis Liberalų ir demokratų aljansas už Europą (LDAE) kitą mėnesį nuspręs, ar siūlyti Europos Komisijos narį iš Suomijos Olli Rehną, ar buvusį Belgijos ministrą pirmininką Guy Verhofstadtą.

Tuo tarpu apie pustuzinį kandidatų, tarp kurių 4 dabartiniai ir buvę ministrai pirmininkai, varžosi dėl centro dešiniosios Europos liaudies partijos (ELP) nominacijos – sprendimas turėtų būti priimtas kovą.

Žalieji savo kandidatą renka iš 4 pageidaujančiųjų – tuo tikslu internetu surengti pirminiai rinkimai.

Kovoti su rinkėjų apatija

Tikimasi, kad šios naujovių padės sužadinti didesnį rinkėjų susidomėjimą ir pakeis rinkėjų aktyvumo mažėjimo tendencijas. 2009 m. rinkimuose dalyvavo tik 43 % rinkėjų.

Praėjusiais metais surengtas viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad, 62 % apklaustųjų nuomone, dėl politiškai angažuotų kandidatų teikimo į Europos Komisijos pirmininko postą ir tą pačią dieną visoje Europoje surengtų rinkimų rinkėjų aktyvumas turėtų būti didesnis.

Naujoji sistema reiškia, kad Europos piliečiai pirmą kartą tiesiogiai lems, kas taps naujuoju Europos Komisijos vadovu. Tai turėtų padidinti ES demokratinį teisėtumą.

2014 m. rinkimai

Kaip dirba Europos Parlamentas

Europos Parlamentas

Europos Parlamento rinkimai: kad rinkėjai ateitų balsuoti

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos