Cesta

Poznačte si do kalendáře: Volby do EP - 10/01/2014

Část budovy Evropského parlamentu.

V blížících se květnových volbách do pravomocně silnějšího Evropského parlamentu voliči ze všech 28 zemí EU rozhodnou, kdo je bude v příštích 5 let zastupovat.

Vzhledem k tomu, že na jaře 2009 došlo k podstatnému přesunu nových pravomocí do rukou Evropského parlamentu, letošní volby by měly vzbudit větší zájem, než všechny předchozí, které se od zavedení přímé volby v roce 1979, uskutečnily.

Posun mocenské rovnováhy v EU ve prospěch Evropského parlamentu s sebou nese i povinnost nově zvolených poslanců vybrat příštího předsedu Evropské komise.

Nový systém, který zavedla Lisabonská smlouva , vyžaduje, aby vedoucí představitelé států EU nominovali svého kandidáta na základě volebních výsledků. Znamená to také, že Parlament bude mít větší vliv i na výběr komisařů.

Účast voličů

Díky těmto změnám budou politická uskupení v květnových volbách vůbec poprvé uvádět, koho by prosazovaly na funkci předsedy Komise.

Středolevicová Strana evropských socialistů (PES) již jako svého oficiálního kandidáta vybrala německého europoslance Martina Schulze (v současnosti předseda EP).

Centristická Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) se bude příští měsíc rozhodovat mezi finských eurokomisařem Ollim Rehnem a bývalým belgickým premiérem Guy Verhofstadtem.

Přibližně 6 kandidátů, mezi nimiž jsou 4 současní i bývalí předsedové vlád, má středopravicová Evropská lidová strana (EPP). O výběru kandidáta by se mělo rozhodnout v březnu.

Kandidáta Zelených mohou ze seznamu 4 možných osobností volit prostřednictvím internetu samotní příznivci této strany.

Překonat nezájem voličů

Bylo by dobré, aby tyto změny vyvolaly větší zájem voličů o volby, a zvrátil se tak trend nízké volební účasti, která v roce 2009 poklesla na pouhých 43 %.

Podle loňského průzkumu veřejného mínění se 62 % dotázaných domnívá, že volební účast by pozvedlo navržení kandidátů na předsedu Komise za určité politické strany a konání voleb ve stejný den po celé Evropě.

Díky novému systému budou mít evropští voliči vůbec poprvé přímý vliv na jmenování příštího předsedy Komise – to zvyšuje demokratickou legitimitu EU.

Volby v roce 2014

Jak funguje Evropský parlament

Evropský parlament

Volit do Evropského parlamentu je důležité

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy