Ścieżka nawigacji

Grecja przejmuje ster w Unii Europejskiej - 07/01/2014

Logo greckiego przewodnictwa

1 stycznia Grecja stanęła na czele Rady UE. Przez kolejnych sześć miesięcy priorytetami greckiego przewodnictwa będą wzrost gospodarczy, zatrudnienie oraz spójność społeczna.

Priorytety greckiego przewodnictwa to:

• stawienie czoła problemowi bezrobocia wśród młodzieży
• zwiększenie dostępności kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Inne cele obejmują poprawę zarządzania gospodarczego w strefie euro i zakończenie negocjacji dotyczących kolejnego etapu unii bankowej. Chodzi tu głównie o to, aby nie dopuścić do ponownego kryzysu finansowego.

Grecja zamierza również zintensyfikować działania UE w zakresie nielegalnej imigracji oraz zmodyfikować unijną strategię w dziedzinie gospodarki morskiej i przepisy dotyczące ochrony danych. Kolejnym punktem programu jest osiągnięcie porozumienia w sprawie wykorzystywania biopaliw pierwszej generacji i gazu łupkowego.

W tym półroczu ma się również odbyć ważne spotkanie na szczycie z krajami Afryki, można mieć także nadzieję na postępy w sprawie nowej umowy połowowej z Marokiem.

Napięty grafik

Grecja obejmuje przewodnictwo w UE w szczególnie napiętym okresie, bowiem do końca kwietnia, kiedy upływa kadencja Parlamentu Europejskiego, trzeba osiągnąć porozumienie w wielu kwestiach. W maju we wszystkich 28 krajach UE odbędą się wybory bezpośrednie do Parlamentu, a następnie odnowiony zostanie skład Komisji Europejskiej.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy, Grecja będzie przewodniczyć setkom oficjalnych i nieoficjalnych spotkań oraz prowadzić skomplikowane negocjacje. W tym okresie w Atenach odbędzie się 13 rad ministerialnych.

W ostatnich miesiącach Grecja blisko współpracowała z Litwą, która sprawowała przewodnictwo w UE w drugiej połowie 2013 roku. W lipcu 2014 roku rotacyjne przewodnictwo przejmą Włochy – to one będą stać na czele Unii w chwili gdy pełnienie swoich obowiązków rozpoczną nowi członkowie Parlamentu Europejskiego i Komisji.

Przewodnictwo Grecji w UE DeutschελληνικάEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki