Cesta

Do předsednického křesla EU usedá Řecko - 07/01/2014

Logo řeckého předsednictví

Prioritami Řecka během jeho šestiměsíčního předsednictví EU bude hospodářský růst, zaměstnanost a prosazování sociální soudržnosti. Své funkce se Řecko ujalo 1. ledna 2014.

Hlavními prioritami řeckého předsednictví jsou

• řešení tíživého problému nezaměstnanosti mladých lidí
• zvýšení dostupnosti úvěrů pro malé a střední podniky.

Dalším cílem je zlepšit správu ekonomických záležitostí v eurozóně a uzavřít jednání o příští fázi realizace bankovní unie. Prvořadým úkolem v této oblasti je zabránit opakování nedávné finanční krize.

Řecko rovněž chce, aby EU intenzivněji potírala nelegální migraci a změnila svou strategii v oblasti námořních záležitostí a novelizovala předpisy na ochranu údajů. Dále chce dosáhnout dohody ohledně používání první generace biopaliv a břidlicového plynu.

V průběhu řeckého předsednictví se také plánuje svolání důležitého summitu s africkými zeměmi. Nemalé naděje se vkládají i do uzavření nové dohody o rybolovu s Marokem.

Náročný program

Řecko přebírá předsednictví EU ve velmi hektické době, kdy je nutné uzavřít celou řadu záležitostí do konce funkčního období Evropského parlamentu v dubnu tohoto roku. Přímé volby do Evropského parlamentu se odehrají ve všech 28 státech EU v květnu a následně bude zvolena nová Komise.

Během příštích 6 měsíců bude Řecko předsedat stovkám formálních i neformálních schůzek, povede složitá jednání a uspořádá 13 rad ministrů v Aténách.

V posledních měsících Řecko úzce spolupracovalo s Litvou, která předsedala EU v druhé polovině roku 2013. V červenci 2014 Řecko předá předsednictví Itálii, která již bude pracovat s novými členy Evropského parlamentu a Komise.

Řecké předsednictví DeutschελληνικάEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy