Navigačný riadok

Rok od získania Nobelovej ceny za mier pre EÚ - 20/11/2013

Logo s textom „ Európska únia – nositeľka Nobelovej ceny za mier 2012“ @ EÚ

EÚ použila finančnú odmenu z Nobelovej ceny na vzdelávanie detí v oblastiach postihnutých vojnou.

V roku 2012 EÚ získala Nobelovu cenu za presadzovanie mieru, uzmierenia, demokracie a ľudských práv v Európe. EÚ rozhodla, že finančná odmena z Nobelovej ceny za mier poputuje na projekty podporujúce deti, ktoré nemôžu vyrastať v mieri.

Z približne 75 miliónov detí na celom svete, ktoré nechodia do škôl, polovica žije v oblastiach konfliktov. Avšak humanitárna pomoc na vzdelávanie je finančne veľmi poddimenzovaná. EÚ sa preto rozhodla podporiť vzdelávacie projekty na celom svete.

Po získaní ceny EÚ zdvojnásobila pôvodnú finančnú odmenu (930 000 EUR) na sumu 2 milióny EUR, ktoré doteraz pomohli 28 000 deťom v rámci štyroch vybraných vzdelávacích projektov.

Projekty EÚ Deti mieru

Projekty sú zamerané na poskytovanie podpory vzdelávania a realizujú ich osvedčení partneri EÚ v humanitárnej oblasti. V Iraku pôsobí organizácia ACTED, v Pakistane UNICEF, v Kolumbii a Ekvádore Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) a v Etiópii a Demokratickej republike Kongo aliancia Zachráňte deti a Nórska rada pre utečencov.

V Iraku projekt umožňuje mladým sýrskym utečencom vo veku 5 až 15 rokov zúčastniť sa na rekreačných a liečebných aktivitách.

Približne 500 000 EUR sa vynaložilo na výstavbu bezpečných priestorov na vzdelávanie, obnovu existujúcich tried, ako aj distribúciu školských tašiek, pomôcok pre učiteľov a rekreačnej výbavy s cieľom podporiť somálskych, sudánskych a eritrejských utečencov v Etiópii.

Ďalšie kroky

Únia chce politické posolstvo Nobelovej ceny za mier zachovať aj naďalej a poskytovať tento cielený nástroj na vzdelávanie v zónach konfliktu aj v budúcnosti.

Na rok 2014 EÚ opäť zdvojnásobila zdroje a vyčlenila ďalšie 4 milióny EUR na pokrytie existujúcich aj nových projektov pre viac ako 80 000 detí postihnutých vojnou.

Tlačová správa – Deti mieru: zachovanie posolstva Nobelovej ceny za mier prostredníctvom podpory tisícok detí na celom svete English

Od vojny k mieru – európsky príbeh pdf - 498 KB [498 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr)

Projekty EÚ Deti mieru Englishfrançais

Nobelova cena za mier pre EÚ

A Nobelova cena za mier sa udeľuje... Európanom

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy