Ścieżka nawigacji

Co zmieniła Pokojowa Nagroda Nobla wręczona UE - 20/11/2013

Logo z tekstem „Unia Europejska laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2012 r.” @ UE

UE przeznaczyła nagrodę pieniężną otrzymaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na projekty edukacyjne dla dzieci z regionów ogarniętych wojną.

W 2012 r. Unii Europejskiej przyznano Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jej wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie. UE zdecydowała się przekazać nagrodę pieniężną wręczaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na pomoc dzieciom pozbawionym szansy dorastania w warunkach pokoju.

Spośród około 75 mln dzieci, które nie chodzą do szkoły na całym świecie, połowa mieszka w regionach dotkniętych konfliktami. Tymczasem pomoc humanitarna przeznaczana na ich edukację jest zdecydowanie niewystarczająca. Dlatego też UE zdecydowała się wesprzeć projekty edukacyjne skierowane do dzieci w strefach konfliktu na całym świecie.

UE podwoiła kwotę nagrody pieniężnej otrzymanej wraz z Pokojową Nagrodą Nobla z 930 tys. euro do 2 mln euro. Dzięki temu jak dotąd ponad 28 tys. dzieci wzięło udział w czterech wyłonionych w zeszłym roku projektach.

Projekty UE „Dzieci pokoju”

Projekty, które mają przede wszystkim zapewnić wsparcie edukacyjne, są realizowane przez uznane organizacje humanitarne współpracujące z UE: ACTED w Iraku, UNICEF w Pakistanie, UNHCR w Kolumbii i Ekwadorze oraz „Save the Children” i Norweską Radę ds. Uchodźców w Etiopii i Demokratycznej Republice Konga.

Prowadzony w Iraku projekt umożliwia syryjskim uchodźcom w wieku od 5 do 15 lat udział w zajęciach rekreacyjnych i terapeutycznych.

W ramach wspierania uchodźców z Somalii, Sudanu i Erytrei wydano około 500 tys. euro na budowę bezpiecznych przestrzeni do nauki, odnowienie istniejących sal szkolnych i zakup bezpłatnie rozdawanych tornistrów, zestawów dla nauczycieli i pomocy na zajęcia rekreacyjne.

Kolejne kroki

W nadchodzących latach UE będzie nadal wspierać podobne projekty – w ten sposób otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla pozostawi po sobie trwałą polityczną spuściznę.

Na rok 2014 r. UE znowu podwoiła kwotę przeznaczoną na ten cel – przyznała dalsze 4 mln euro na finansowanie już realizowanych i przyszłych projektów, które pomogą ponad 80 tys. dzieci z obszarów dotkniętych wojną.

Komunikat prasowy – Unijne projekty „Dzieci pokoju”: trwała spuścizna po Pokojowej Nagrodzie Nobla oznacza pomoc dla tysięcy dzieci na całym świecie English

Od wojny do pokoju – opowieść o Europie pdf - 498 KB [498 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr)

Projekty UE „Dzieci pokoju” Englishfrançais

Pokojowa Nagroda Nobla dla UE

Pokojowa Nagroda Nobla dla Europejczyków

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki