Cesta

Unii byla minulý rok udělena Nobelova ceny za mír - 20/11/2013

Logo s textem „Evropská unie – držitelka Nobelovy ceny za mír 2012“ @ EU

EU použila částku získanou spolu s Nobelovou cenou na vzdělávání dětí žijících v oblastech postižených válečným konfliktem.

Nobelova cena za mír byla v roce 2012 udělena Evropské unii za prosazování míru, demokracie, usmíření a lidských práv v Evropě. Finanční částku spojenou s cenou se EU rozhodla věnovat na pomoc dětem, které nemohou vyrůstat v míru.

Na celém světě nemůže dnes do školy chodit celkem přibližně 75 milionů dětí. Více než polovina z nich při tom žije v oblastech zasažených konfliktem. Přesto není humanitární pomoci určené na vzdělávání věnováno ani dostatek pozornosti, ani prostředků. Z tohoto důvodu se EU rozhodla podpořit projekty poskytující vzdělání v nouzových podmínkách v různých částech světa.

Prostředky získané v souvislosti s Nobelovou cenou za mír (930 000 eur) Unie navýšila o více než dvojnásobek a na uvedené účely věnovala celkem 2 miliony eur. Díky tomu se mohlo některého ze čtyř vzdělávacích projektů, které byly vloni vybrány, doposud zúčastnit přes 28 000 dětí.

Projekty EU s názvem Děti míru

Jejich cílem je podpořit vzdělávání dětí v konfliktem postižených oblastech. Na jejich realizaci se podílejí partnerské humanitární organizace: ACTED v Iráku, UNICEF v Pákistánu, UNHCR v Kolumbii a Ekvádoru, organizace Save the Children a Norská rada pro uprchlíky v Etiopii a Demokratické republice Kongo.

Díky projektu realizovanému v Iráku se syrští uprchlíci ve věku 5 až 15 let mohou účastnit volnočasových i terapeutických aktivit.

Přibližně 500 000 eur bylo vynaloženo na podporu súdánských a eritrejských uprchlíků v Etiopii. Budou využity k výstavbě bezpečných učebních prostor, obnově stávajících tříd, jakož i na nákup školních aktovek, učebních materiálů pro učitele apod.

Další kroky

EU bude v této iniciativě pokračovat i v nadcházejících letech, jelikož tak může poskytovat cílené vzdělání dětem v oblastech zmítaných válečným konfliktem. Zároveň se jedná o trvalý politický odkaz připomínající udělení Nobelovy ceny míru.

V roce 2014 EU vynaloží na financování stávajících i nových projektů další 4 miliony eur, tedy dvojnásobek loňské částky. Díky těmto projektům bude moci do školy chodit více než 80 000 dětí z oblastí postižených válkou.

Tisková zpráva: Iniciativa EU Děti míru: trvalý odkaz Nobelovy ceny za mír na podporu tisíců dětí po celém světě English

Od války k míru — Příběh Evropy pdf - 498 KB [498 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr)

Projekty v rámci iniciativy EU Děti míru Englishfrançais

Nobelova cena za mír pro EU

Nobelovu cenu za mír dostali... Evropané

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy