Ścieżka nawigacji

Jakiej Europy chcemy? - 11/09/2013

Przewodniczący Barroso

W tegorocznym orędziu o stanie Unii przewodniczący Barroso wezwał wszystkich tych, którym leży na sercu dobro Europy − bez względu na poglądy polityczne, wyznawane idee bądź pochodzenie − do zabrania głosu w sprawie przyszłości Unii.

Dokładnie pięć lat po ogłoszeniu upadłości banku Lehman Brothers przewodniczący Barroso przypomniał w swoim orędziu, co od tamtej pory udało się osiągnąć Europie. „Jeśli spojrzymy wstecz i uświadomimy sobie, ile wspólnie zrobiliśmy od tamtej pory dla zjednoczenia Europy przez cały czas trwania kryzysu, zdamy sobie sprawę, że pięć lat temu nie uwierzylibyśmy, że jesteśmy w stanie tego dokonać. Teraz od nas samych zależy, co zrobimy z dotychczasowymi osiągnięciami. Będziemy się nimi chwalić czy nie? Będziemy z nich czerpać siłę, by dokończyć to, co rozpoczęliśmy, czy też umniejszać znaczenie naszych dokonań?”

Przewodniczący zwrócił uwagę na najnowsze statystyki oraz tendencje, które mogą być dla Europy powodem do zadowolenia. „W przypadku Europy ożywienie gospodarcze coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie”, powiedział. „Musimy oczywiście zachować ostrożność. Jednak to dowodzi, że idziemy w dobrym kierunku. To powinno zachęcać nas do kontynuowania naszych działań. Jesteśmy to winni tym, dla których ożywienie gospodarcze nie jest jeszcze realną perspektywą i którzy nie odczuwają wpływu dokonujących się zmian na lepsze. Jesteśmy to winni 26 milionom bezrobotnych w Europie”.

Przewodniczący zaapelował o intensywniejszą integrację europejską w obliczu globalnych zmian: „Jestem przekonany, że we współczesnym świecie, naznaczonym geoekonomicznymi i geopolitycznymi ruchami tektonicznymi, tylko działając wspólnie, jako Unia Europejska, jesteśmy w stanie zapewnić obywatelom to, do czego aspirują, czyli w dobie globalizacji nadal chronić i propagować wartości europejskie, dbać o interesy Europy oraz jej dobrobyt”.

Zasadnicze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w ramach ogólnoeuropejskiej debaty, to według Barroso: „Czy chcemy udoskonalać Unię, czy z niej zrezygnować?”

„Moja odpowiedź jest jednoznaczna”, powiedział. „Nie stójmy z boku! Jeżeli Unia w swojej aktualnej formie nam nie odpowiada, postarajmy się ją ulepszyć! Jak każde ludzkie dzieło, UE jest tworem niedoskonałym. Kontrowersje dotyczące podziału kompetencji między instytucjami na poziomie krajowym a instytucjami europejskimi nigdy nie zostaną definitywnie wyeliminowane. Nie każdy problem wymaga rozwiązania na szczeblu europejskim. Unia musi się skoncentrować na tych polach, na których jej działania wnoszą realną wartość dodaną. W przeciwnym wypadku nie ma potrzeby interwencji z jej strony. UE powinna realizować te zadania, z którymi poszczególne państwa nie są w stanie poradzić sobie w pojedynkę”.

Przewodniczący wyraźnie dał do zrozumienia, że dążenie do zacieśnienia unii gospodarczej i walutowej jest w dalszym ciągu aktualne: „Istnieją ważne obszary, w których Unia potrzebuje pogłębionej integracji, a także jedności, obszary, w których tylko silna Unia może zapewnić dobre wyniki. Naszym horyzontem politycznym powinna być unia polityczna. To nie tylko wezwanie orędownika Europy. To niezbędny krok naprzód, który pozwoli utrwalić nasze dotychczasowe dokonania i zabezpieczyć przyszłość Europy”.

Orędzie o stanie Unii wygłoszone przez przewodniczącego Barroso, 2013 r.

Orędzie o stanie Unii Englishfrançais (wideo)

List przewodniczącego Barroso do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza

Zwiastun (wideo) English (en)

Oglądaj na żywo wywiad z przewodniczącym Barroso zrealizowany przez Euronews English (en) i Google+ Hangout, w którym przewodniczący odpowie na pytania obywateli − jutro, 12 września od 20.30 (czasu środkowoeuropejskiego).

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki