Navigačný riadok

Vitaj, Chorvátsko! - 01/07/2013

Ohňostroj nad chorvátsko-slovinskou hranicou © Reporters

Chorvátsko sa stalo 28. krajinou, ktorá vstúpila do EÚ. Oficiálne oslavy sa konali 30. júna v Záhrebe a trvali do noci.

Len pred 20 rokmi Chorvátsko bojovalo o nezávislosť od vtedajšej Juhoslávie. Pred desiatimi rokmi táto krajina požiadala o členstvo v EÚ. Dnes pristúpila k ďalším 27 krajinám združeným v politickej a hospodárskej únii vytvorenej v roku 1958.

Cesta k členstvu v EÚ

Pred vstupom do EÚ muselo Chorvátsko zosúladiť mnohé zo svojich pravidiel a administratívnych postupov s normami EÚ. Napríklad úplne zreformovalo svoje súdnictvo a zmenilo ústavu tak, aby zaručovala nezávislosť prokuratúry. Vláda tiež zriadila orgán na boj proti korupcii.

V ďalších reformách sa stanovili limity pre emisie skleníkových plynov a prispôsobili sa normy v oblasti bezpečnosti potravín.

Aké výhody z toho plynú pre Chorvátov?

Chorváti teraz môžu využívať všetky výhody občianstva EÚ. Ak chorvátsky občan ochorie v inej krajine EÚ, má právo na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci občania. Ak bude mať problémy s nakupovaním cez internet, môže postupovať podľa noriem EÚ o ochrane spotrebiteľa. A poplatky za roaming pri volaní z inej krajiny EÚ do Chorvátska sú pre neho v súčasnosti oveľa nižšie.

Pokiaľ ide o podniky, majú zabezpečenú možnosť voľného pohybu kapitálu medzi Chorvátskom a inými krajinami EÚ a môžu využívať pravidlá uľahčujúce cezhraničné platby. Chorvátske spoločnosti sa teraz budú môcť pripojiť k svojim partnerom z EÚ pri predkladaní ponúk na verejné zákazky v celej EÚ. A malé podniky v krajine majú odteraz prístup k financovaniu z Európskej investičnej banky DeutschEnglishfrançais .

Chorvátsko už môže využívať aj prostriedky EÚ na financovanie regionálneho rozvoja. Štrukturálne a kohézne fondy EÚ danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska pomôžu krajine investovať do výskumu a inovácií, malých a stredných podnikov, udržateľných pracovných miest a iniciatív na riešenie nedostatku zručností a nezamestnanosti.

Financovanie spravuje Európska komisia. Ak chorvátsky občan alebo podnik podá sťažnosť proti konaniu Komisie, prípadne iných inštitúcií a orgánov EÚ, preverí ju európsky ombudsman.

O Chorvátsku

Chorvátsko je malá krajina s takmer 4,5 milióna obyvateľov, hraničí s Bosnou a Hercegovinou, Maďarskom, Čiernou Horou, Srbskom a Slovinskom. Má vyše 1 200 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je len 48 trvale obývaných. Súčasná mena je chorvátska kuna, ale krajina prijme euro, keď splní kritériá v oblastiach ako cenová stabilita, verejné financie a stabilita výmenného kurzu.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy