Ścieżka nawigacji

Unia wita Chorwację! - 01/07/2013

Fajerwerki na przejściu granicznym między Chorwacją a Słowenią © Reporters

Chorwacja to już 28 kraj, który stał się członkiem Unii Europejskiej. Oficjalna uroczystość odbyła się 30 czerwca w Zagrzebiu, a inne wydarzenia zorganizowane z tej okazji trwały do późnej nocy.

Zaledwie 20 lat temu Chorwacja walczyła o utworzenie państwa chorwackiego niezależnego od Jugosławii. Dziesięć lat temu wystąpiła z wnioskiem o członkostwo w UE. Dzisiaj dołączyła do 27 państw, które są członkami unii politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1958 roku.

Droga do członkostwa w UE

Przed przystąpieniem do UE Chorwacja musiała dostosować wiele przepisów i procedur administracyjnych do norm obowiązujących w UE. Jako przykład może posłużyć gruntowna reforma systemu sprawiedliwości oraz zmiana wprowadzona do konstytucji w celu zagwarantowania niezależności prokuratorów. Chorwacki rząd powołał też specjalny urząd do walki z korupcją.

Wśród innych reform znalazły się wprowadzenie dopuszczalnych limitów emisji gazów cieplarnianych i dostosowanie norm w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Co zyska Chorwacja?

Chorwaci mają już dostęp do wszystkich korzyści wynikających z obywatelstwa UE. Jeśli na przykład zachorują podczas pobytu w innym kraju Unii, będą mieli prawo do takich samych świadczeń jak jego mieszkańcy. W razie problemów z zakupami w internecie będą mogli powołać się na unijne normy ochrony konsumentów. A do tego korzystając z telefonu komórkowego w innym kraju UE, zapłacą dużo mniej za połączenia w roamingu.

Chorwacka gospodarka skorzysta na tym, że łatwiejszy będzie przepływ kapitału między krajami UE a Chorwacją oraz dokonywanie płatności międzynarodowych. Chorwackie firmy – podobnie jak przedsiębiorstwa z pozostałych krajów UE – będą mogły brać udział w przetargach na zamówienia publiczne w całej Unii. A małe firmy uzyskają dostęp do funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego DeutschEnglishfrançais .

Chorwacja może już również korzystać z unijnych funduszy na rozwój regionalny. Dzięki środkom z unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska będzie mogła inwestować w badania naukowe i innowacje, rozwój małych firm, tworzenie miejsc pracy i inicjatywy zmierzające do rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej i bezrobocia.

Funduszami zarządza Komisja Europejska. Jeżeli obywatel Chorwacji lub chorwacka firma złożą skargę przeciwko Komisji – lub którejkolwiek instytucji czy organowi UE – skarga zostanie rozpatrzona przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kilka słów o Chorwacji

Chorwacja to niewielki kraj, liczący prawie 4,5 mln mieszkańców. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Węgrami, Czarnogórą, Serbią i Słowenią. Na terytorium Chorwacji leży ponad 1 200 wysp i wysepek, z czego tylko 48 to wyspy, na których ktoś mieszka na stałe. W tej chwili krajową walutą jest kuna, ale Chorwacja przyjmie euro, kiedy spełni kryteria pod względem stabilności cen, finansów publicznych i kursów walutowych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki