Naršymo kelias

Sveika, Kroatija! - 01/07/2013

Fejerverkai virš Kroatijos ir Slovėnijos sienos © Reporters

Kroatija tapo 28-ąja ES nare. Oficiali ceremonija Zagrebe vyko birželio 30 d., o šventė tęsėsi iki vėlumos.

Vos prieš 20 metų Kroatija kovojo už nepriklausomybę nuo tuometinės Jugoslavijos. Prieš dešimt metų ši šalis pateikė prašymą tapti ES nare. Šiandien ji prisijungia prie politinės ir ekonominės kitų 27 šalių sąjungos, įkurtos 1958 m.

Kelias į narystę ES

Prieš įstodama į ES Kroatija turėjo suderinti daugelį savo taisyklių ir administracinių procedūrų su ES taisyklėmis ir procedūromis. Pavyzdžiui, ji visiškai reformavo savo teisingumo sistemą ir pakeitė konstituciją, kad užtikrintų prokuroro nepriklausomumą. Vyriausybė taip pat įsteigė kovos su korupcija įstaigą.

Be to, nustatytos išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio ribos, pritaikyti maisto saugos standartai ir imtasi kitų reformų.

Kuo tai naudinga Kroatijai?

Kroatijos piliečiai dabar naudojasi visa ES pilietybės teikiama nauda. Susirgę kitoje ES šalyje jie turi teisę į tokią pačią sveikatos apsaugą kaip ir vietos piliečiai. Jei iškiltų problemų ką nors įsigyjant internetu, jiems bus užtikrinama ES standartus atitinkanti vartotojų apsauga. Be to, skambindami namo iš kitos ES šalies kroatai mokės daug mažesnius tarptinklinio ryšio mokesčius.

Kroatijos įmonių kapitalas gali judėti į kitas ES šalis ir įmonės gali naudotis taisyklių, dėl kurių supaprastinamas tarptautinis mokėjimas, privalumais. Kroatijos įmonės dabar taip pat galės kartu su kitų ES šalių įmonėmis dalyvauti viešojo pirkimo sutarčių konkursuose visoje ES. Mažosios šalies įmonės dabar gali gauti Europos investicijų banko DeutschEnglishfrançais finansavimą.

Pati Kroatija dabar gali gauti ir ES regioninės plėtros finansavimą. ES struktūriniai ir Sanglaudos fondai danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska šaliai padės investuoti į mokslinius tyrimus ir inovacijas, mažąsias įmones, tvarias darbo vietas ir iniciatyvas, kuriomis siekiama spręsti įgūdžių stygiaus bei nedarbo problemas.

Finansavimą administruoja Europos Komisija. Kroatijos piliečių ir įmonių skundus dėl Europos Komisijos arba bet kurios kitos ES institucijos ir įstaigos nagrinės Europos ombudsmenas.

Trumpai apie Kroatiją

Kroatija – tai nedidelė šalis, kurioje yra beveik 4,5 mln. gyventojų ir kuri ribojasi su Bosnija ir Hercegovina, Vengrija, Juodkalnija, Serbija ir Slovėnija. Jai priklauso per 1200 salų ir salelių, iš kurių tik 48 yra nuolat gyvenamos. Šiuo metu Kroatijos valiuta yra kuna, bet ji įsives eurą, kai tik atitiks reikiamus kriterijus tokiose srityse, kaip kainų stabilumas, viešieji finansai ir valiutų kursų stabilumas.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos