Navigačný riadok

Litva sa postaví do čela EÚ v čase dohody o 7-ročnom rozpočte - 28/06/2013

Vlajka s logom litovského predsedníctva EÚ © www.eu2013.lt

Dôveryhodnosť, rast a otvorenosť sú priority Litvy pri prevzatí šesťmesačného predsedníctva EÚ od 1. júla. Pokrok v každej z týchto oblastí bude jednoduchší vďaka dohode lídrov krajín EÚ na rozpočte na roky 2014 až 2020.

Litva prehlásila, že počas nasledujúcich 6 mesiacov bude rozhodovací proces viesť ako „čestný sprostredkovateľ“. Mnohé z týchto rozhodnutí budú mať za cieľ pomôcť Európe dostať sa zo súčasnej hospodárskej krízy.

Ako jedna z najúspešnejších krajín pri prekonávaní krízy, má Litva možno najlepšiu pozíciu pomôcť EÚ navrátiť sa k rastu. Po prudkom poklese v roku 2009, keď sa jej HDP prepadlo takmer o 15 %, začala Litva znovu rásť v roku 2010. V roku 2013 sa očakáva, že sa zaradí medzi najlepšie fungujúce hospodárstva v EÚ.

Ak poslanci Európskeho parlamentu schvália rozpočet v objeme 960 mld. EUR, Litva bude musieť presadiť približne 70 právnych predpisov EÚ na to, aby sa finančné prostriedky Únie mohli naďalej používať na financovanie projektov a činností v oblastiach od výskumu po obnovu regiónov.

Plány Litvy na nasledujúcich 6 mesiacov zastrešuje heslo „dôveryhodná, rastúca a otvorená Európa“.

Dôveryhodnosť

S presvedčením, že dôveryhodnosť hospodárstva EÚ závisí od finančnej stability, Litva plánuje zabezpečiť ozdravenia verejných financií v celej 28-čke. Kľúčový bude pokrok v otázke bankovej únie DeutschEnglishfrançais a reforiem finančných trhov.

Litva sa bude snažiť pôsobiť na krajiny EÚ, aby zaviedli reformy odsúhlasené v minulosti, napríklad v oblasti správy ekonomických záležitostí, a posilniť hospodársku a menovú spoluprácu v rámci hospodárskej a menovej únie.

Rast

Jednotný trh – odstránenie vnútroštátnych hraníc pre ľudí, tovar, služby a kapitál – má potenciál stimulovať rast a vytváranie pracovných miest. Litovské predsedníctvo by chcelo zabezpečiť, aby sa jeho súčasťou stali všetky relevantné tovary a služby, ako napríklad energia a výskum.

Otvorenosť

Užšia integrácia medzi EÚ a jej východných susedov pomôže spolu s dohodami o voľnom obchode s USA, Japonskom a Kanadou posilniť reputáciu Únie ako otvorenej ekonomiky.

Pre Litvu ide o historicky prvé predsedníctvo EÚ. Litovská vláda sa naňho pripravovala v úzkej spolupráci s írskou vládou, ktorá bola na čele EÚ v prvom polroku 2013.

Webové sídlo litovského predsedníctva DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy