Cesta

Jednání lídrů skupiny G8 o lepších podmínkách mezinárodního obchodu - 17/06/2013

Logo summitu G8 s textem „G8 Lough Erne 2013“ © UK government

Čelní představitelé skupiny G8 se na svém výroční zasedání zaměří na obchod a ekonomiku, daňové úniky a korupci v obchodním styku – 17. a 18. června 2013.

Před zasedáním skupiny G8 v severoirském Lough Erne oznámil předseda Komise José Manuel Barroso, jaký postoj EU DeutschEnglishfrançaisportuguês zaujímá k povzbuzení mezinárodního obchodu a ekonomiky, boji proti daňovým únikům a potírání korupce v podnikání.

Větší objem obchodu za spravedlivých podmínek

Obchodní politika EU English podporuje ničím nerušený mezinárodní obchod, jelikož jej pokládá za zásadní pro udržitelný růst, zaměstnanost a rozvoj.

Podle vyjádření předsedy Barrosa jsou dvoustranné obchodní dohody „odrazovým můstkem“ k širšímu mnohostranného světovému obchodu. Dokončení všech probíhajících jednání o volném obchodu by zvýšilo HDP Evropské unie o 2,2 % a přispělo k vytvoření zhruba 2,2 milionu pracovních míst.

Unie také podporuje navrhovanou mezinárodní dohodu DeutschEnglishfrançais , jež díky zjednodušení obchodních pravidel (včetně dovozních a vývozních postupů) pomůže rozvojovým zemím zvýšit objem jejich obchodu.

Boj proti daňovým únikům

Barroso dále zdůraznil, že mezinárodní společenství se musí více snažit, aby zmizely mezery umožňující daňové úniky, kvůli nimž státy EU každoročně přichází o 1 bilion eur. Tyto prostředky by se přitom daly využít na školství, zdravotní péči nebo investice do infrastruktury.

Vyzval proto vedoucí představitele skupiny G8, aby se zaměřili na nová mezinárodní pravidla pro výměnu osobních finančních údajů mezi jednotlivými zeměmi. Výchozím bodem k takovéto dohodě by mohla sloužit pravidla EU English .

Protikorupční opatření

Barroso vyzval ostatní země, aby se přidaly k celosvětovému tažení proti nezákonným platbám pro vládní struktury.

EU podporuje větší transparentnost, pokud jde o platby pro hostitelské vlády, které například provádí sektor těžebního průmyslu (ropy, zemního plynu, hornictví a lesnictví). Unie svá pravidla pro transparentnost DeutschEnglishfrançais a účetnictví DeutschEnglishfrançais zpřísnila tak, aby tento druh plateb musel být přiznáván a kontrolován z hlediska korupce.

Zahraniční politika

Mezi další témata na programu patří světová bezpečnost, změna klimatu a krize v Sýrii.

Skupina G8 je neformálním sdružením rozvinutých ekonomik. Schází se jednou za rok a jedná o světových otázkách, které jsou pro zúčastněné země důležité. Na jednáních se podílí EU a jednotlivě také některé členské státy EU (Francie, Itálie, Německo a Spojené království).

Všechny státy skupiny G8 jsou rovněž členy G20. Příští summit skupiny G20 se bude konat v Sankt-Petěrburgu ve dnech 5. – 6. září 2013.

Další informace o činnosti EU v rámci skupin G8 a G20 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Summit G8 – 2013 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy