Ścieżka nawigacji

Szczyt UE – postęp w dziedzinie energetyki i walki z oszustwami podatkowymi - 23/05/2013

Budynek Justus Lipsius, gdzie przywódcy UE uczestniczą w szczytach w Brukseli © UE

Przewodniczący Barroso z zadowoleniem przyjął zaangażowanie Rady Europejskiej na rzecz postępów w polityce energetycznej oraz walce z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania.

Przewodniczący Barroso z zadowoleniem przyjął fakt, że w dziedzinie polityki energetycznej istnieje poparcie dla podejścia zaproponowanego przez Komisję, które nazwał scenariuszem „no regrets”. Zakłada on działania w pięciu obszarach: zakończenie tworzenia wewnętrznego rynku energii, inwestowanie w innowacje i infrastrukturę, zobowiązanie do zwiększenia efektywności energetycznej, ekonomicznie bardziej opłacalna eksploatacja odnawialnych źródeł energii i dywersyfikacja dostaw.

Barroso wyraźnie stwierdził, że „chociaż nie ma idealnego rozwiązania dla strategicznych problemów, przed jakimi stoi Europa w dziedzinie energii, to wiele można zrobić, jeśli będziemy działać wspólnie w ramach Europy. Status quo nie jest rozwiązaniem, dlatego też naprawdę musimy wdrożyć to, co dziś zostało uzgodnione”.

Podkreślił, że w walce z uchylaniem się od opodatkowania i oszustwami podatkowymi „chodzi również o sprawiedliwość, ponieważ zgodnie z szacunkami, przez nieuczciwych podatników tracimy około biliona euro rocznie, co odpowiada rocznym wydatkom na opiekę zdrowotną wszystkich państw członkowskich”.

„Cieszę się, że udało nam się dzisiaj podjąć pewne decyzje. Kierowano się przy tym zasadą, którą uważam za szczególnie ważną: zasadą automatycznej wymiany informacji na poziomie Unii Europejskiej”, powiedział.

Faktem jest, że obywatele oczekują od nas rozwiązań podatkowych, które będą sprawiedliwsze dla wszystkich. Zmiany zachodzące w dzisiejszym zglobalizowanym świecie wymagają od nas, by dokładniej przyjrzeć się tym zagadnieniom. W przyszłym tygodniu Komisja przedstawi zalecenia dla poszczególnych krajów, w których wskaże możliwości państw członkowskich w zakresie poprawy ich własnych systemów podatkowych”, dodał przewodniczący.

Więcej na temat energii i oszustw podatkowych

Oświadczenie przewodniczącego Barroso po posiedzeniu Rady Englishfrançais

Diagram: mapa cen energii w UE English

Wykres: ceny energii w UE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki