Navigačný riadok

Deň Európy – deň otvorených dverí - 01/05/2013

Plagát: „Ide o Európu. Ide o vás. Zapojte sa do diskusie: 9. máj – Deň Európy“ © EÚ

Deň otvorených dverí ponúka priestor na zamyslenie sa nad tým, čo sa EÚ podarilo dosiahnuť, a debaty o tom, ako by mohla fungovať ešte lepšie. Zapojte sa do diskusie a zúčastnite sa na niektorom z podujatí určených pre všetky vekové kategórie.

9. mája 1950 navrhol francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman plán, na základe ktorého začalo Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny spoluprácu v oblasti výroby uhlia a ocele, ktorá neskôr viedla k vytvoreniu Európskej únie, ako ju poznáme dnes.

Výročie Schumanovej deklarácie si pripomíname ako Deň Európy s dôrazom na úniu 27 krajín, ktorá rešpektuje slobodu a princípy právneho štátu a zároveň uznáva rozmanitosť svojich občanov.

Dni otvorených dverí

Európske inštitúcie sprístupnia pri tejto príležitosti v sobotu 4. mája svoje priestory verejnosti. Osobitné podujatia pripravujú aj zastúpenia Komisie v jednotlivých krajinách EÚ i po celom svete English .

Každá inštitúcia ponúka na výber celý rad zábavno-vzdelávacích aktivít pre deti aj dospelých, okrem iného koncerty, kultúrne podujatia či vedomostné kvízy.

V Bruseli môžete navštíviť hlavné sídlo Komisie (budovu Berlaymont) a zúčastniť sa niektorej z diskusií françaisNederlands venovaných hospodárskej kríze, právam občanov a budúcnosti Európy.

Komisárka Viviane Redingová bude viesť poobedňajšiu diskusiu, ktorá je súčasťou série dialógov s občanmi o budúcnosti Európy. Ak sa chcete diskusie osobne zúčastniť, zaregistrujte sa EnglishfrançaisNederlands alebo ju sledujte v priamom prenose online English .

Svoje dvere verejnosti otvorí aj budova Rady EÚ, kde sa stretávajú lídri a ministri vlád členských štátov Únie na samitoch. Navštíviť môžete aj hlavnú rokovaciu sálu Európskeho parlamentu DeutschEnglishfrançaisNederlands , kde europoslanci diskutujú o aktuálnych politických otázkach.

Návštevníci si môžu takisto pozrieť ďalšie hlavné európske fóra – miesta, kde sa stretávajú zástupcovia európskych regiónov (Výbor regiónov) a rôznych záujmových skupín (Európsky hospodársky a sociálny výbor English ).

Ďalšie podujatia

V nedeľu 5. mája sa uskutoční festival Iris françaisNederlands , v rámci ktorého ulice Bruselu zaplní hudba a pouličná zábava.

V Bratislave vás od 3. do 5. mája čaká Bratislavský majáles (Tyršovo nábrežie), na ktorom vystúpia známe slovenské kapely. V blízkom informačnom centre EÚ budú prebiehať zaujímavé debaty a súťaže. Mesto Košice pripravilo 10. mája celodenný program venovaný EÚ pod názvom Deň Európy 2013 – Európa občanom.

Festival Európy – deň otvorených dverí, 4. máj

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy