Ścieżka nawigacji

Święto Europy – Dni Otwarte 4 maja - 01/05/2013

Plakat: „Chodzi o Europę. Chodzi o Ciebie. Weź udział w debacie: 9 maja – Dzień Europy” © UE

Dni Otwarte instytucji unijnych to dobra okazja do dyskusji na temat dotychczasowych osiągnięć Unii i możliwych zmian z korzyścią dla wszystkich. Weź udział w debatach i wydarzeniach dla uczestników w każdym wieku.

W dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, wezwał Francję, Niemcy i inne kraje europejskie do połączenia produkcji węgla i stali. Dało to impuls do utworzenia wspólnoty, która znana jest dziś pod nazwą Unii Europejskiej.

W rocznicę deklaracji Schumana obchodzimy Dzień Europy – święto zjednoczenia 27 krajów w poszanowaniu wolności i praworządności oraz różnorodności kulturowej.

Dni Otwarte

W sobotę 4 maja z okazji Dnia Europy różne instytucje UE organizują dni otwartych drzwi. Swój własny program przygotowały też przedstawicielstwa Komisji w krajach UE oraz niektóre jej biura lokalne English w różnych zakątkach świata.

Każdy program przewiduje wiele zabaw i zajęć edukacyjnych dla dorosłych i dzieci, takich jak występy grup muzycznych na żywo, imprezy kulturalne i kwizy.

W Brukseli będzie można zwiedzić Berlaymont (główna siedziba Komisji Europejskiej) oraz wziąć udział w szeregu debat françaisNederlands na temat kryzysu gospodarczego, praw obywateli i przyszłości Europy.

Jedną z nich poprowadzi komisarz Viviane Reding (o godz. 14.30) – w ramach serii debat z udziałem obywateli na temat przyszłości Europy. Będzie można wziąć udział w debacie osobiście (konieczna jest rejestracja EnglishfrançaisNederlands ) lub obejrzeć ją na żywo online English .

Budynek Rady UE, w którym obradują szefowie państw i rządów podczas szczytów UE, również będzie otwarty dla zwiedzających, podobnie jak sala posiedzeń Parlamentu Europejskiego DeutschEnglishfrançaisNederlands , gdzie europosłowie debatują nad bieżącymi tematami.

Można też odwiedzić inne ważne europejskie fora, na których spotykają się przedstawiciele regionów Europy (Komitet Regionów) lub różnych grup interesu (Komitet Ekonomiczno-Społeczny English ).

Inne wydarzenia

W niedzielę 5 maja Komisja będzie współorganizować festiwal „Iris françaisNederlands ” (którego nazwa pochodzi od kwiatu będącego symbolem Regionu Stołecznego Brukseli). W ramach festiwalu na ulicach Brukseli odbywać się będą różne koncerty i imprezy.

Z kolei w Dniu Europy – 9 maja – przewodniczący Komisji José Manuel Barroso i komisarz Cecilia Malmström wezmą udział w konferencji English we Florencji na temat stojących aktualnie przed Europą wyzwań gospodarczych oraz dalszej integracji.

Festiwal Europy – program Dni Otwartych, 4 maja

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki