Cesta

Oslava Dne Evropy – den otevřených dveří 4. května 2013 - 01/05/2013

Plakát: „Jde o Evropu. Jde o Vás. Nestůjte stranou diskuze: 9. květen – Den Evropy“ © EU

Během evropského dne otevřených dveří se mohou účastníci zamyslet nad tím, jakých úspěchů již EU dosáhla, a kde zbývá prostor ke zlepšení. Do diskusí a akcí určených všem věkovým skupinám se můžete zapojit i vy.

Dne 9. května 1950 vyzval francouzský ministr zahraničí Robert Schuman Francii, Německo a další evropské země, aby společně koordinovaly produkci uhlí a oceli. Vzniklo tak společenství, které dnes známe jako Evropskou unii.

Výročí tohoto prohlášení se dnes slaví jako Den Evropy. Oslavujeme tak unii 27 zemí, které respektují svobodu a zásady právního státu a současně oceňují kulturní rozmanitost.

Den otevřených dveří

V sobotu 4. května otevřou v rámci oslav evropské instituce svá sídla veřejnosti. Akce se budou rovněž konat na zastoupeních Evropské komise v jednotlivých zemích EU a v některých místních kancelářích English v ostatních částech světa.

Všude budou probíhat zábavné, vzdělávací akce pro dospělé i pro děti, včetně živé hudby, uměleckých vystoupení a kvízů.

Bruselu budete moci navštívit prostory budovy Berlaymont, kde sídlí evropští komisaři, a zúčastnit se řady diskusí françaisNederlands o hospodářské krizi nebo třeba o občanských právech.

O půl třetí odpoledne bude například komisařka Viviane Redingová předsedat diskusi, která je součástí série dialogů s občany o budoucnosti Evropy. Pokud se chcete této diskuse zúčastnit, můžete se zaregistrovat EnglishfrançaisNederlands nebo ji sledovat živě na internetu English.

Veřejnosti bude rovněž přístupná budova Rady EU, kde se scházejí ministři členských států a konají summity vedoucích představitelů zemí Unie. Navštívit budete také moci jednací sál Evropského parlamentu DeutschEnglishfrançaisNederlands, kde pravidelně diskutují evropští poslanci.

Nebo se můžete vydat na místo schůzek představitelů evropských regionů (do budovy Výboru regionů) a různých zájmových skupin (Hospodářský a sociální výbor English).

Další akce

V neděli 5. května se Komise zapojí do festivalu „Iris françaisNederlands“ (svátek kosatce), který oživí ulice Bruselu koncerty a dalšími atrakcemi.

V Den Evropy (9. května) se předseda Evropské komise José Manuel Barroso a komisařka Cecilia Malmströmová zúčastní konference o stavu Unie English ve Florencii, kde budou diskutovat o současných ekonomických problémech a hlubší integraci EU.

Festival of Europe – Den otevřených dveří, 4. května

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy