Cesta

Na summitu EU se jednalo hlavně o hospodářském růstu a zaměstnanosti - 18/03/2013

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso © EU

Vedoucí představitelé zemí EU jednali o dalších opatřeních, jejichž cílem je oživit hospodářský růst, podpořit vytváření nových pracovních míst a pomoci mladým lidem, kteří jsou nezaměstnaní.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zdůraznil potřebu dalších opatření na povzbuzení hospodářského růstu, zvýšení produktivity a zaměstnanosti.

Podle jeho vyjádření je nutné přijmout zvláštní opatření na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Komise například od ledna 2012 urychluje proces poskytování prostředků evropským regionům v osmi členských zemích, které mají nejvyšší míru nezaměstnanosti mezi mladými lidmi.

Doposud bylo uvolněno přibližně 16 miliard eur a výsledky English vypadají slibně – z prostředků by mohlo mít užitek okolo 780 000 mladých lidí a 55 000 malých podniků.

Zaměstnanost a vzdělávání mladých lidí

Na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí se musí neustále pracovat. Komise navrhuje konkrétní opatření DeutschEnglishfrançais spočívající v zajištění pracovních míst a odborné přípravy pro všechny osoby mladší 25 let.

Cílem je zajistit mladým lidem nabídku kvalitního zaměstnání, dalšího vzdělávání, praxe nebo stáže do čtyř měsíců od ukončení studia nebo doby, kdy se stali nezaměstnanými.

Země EU a Evropský parlament by měly návrhy přijmout co nejdříve, aby Komise mohla začít s realizací tohoto programu v plánovaném období 2014–2020 (s rozpočtem ve výši 6 miliard eur).

Vedoucí představitelé zemí EU rovněž diskutovali o tom, jak zajistit, aby lidé měli odbornou kvalifikaci, kterou ekonomika potřebuje. Nabídka pracovní míst totiž existuje, jen je třeba mladé lidi vyškolit tak, aby mohli tato místa zaplnit.

Tak třeba v odvětví digitálních technologií se nedaří obsadit všechna volná místa. Do roku 2015 je zde třeba najít 900 000 nových pracovníků. Komise proto zahájila program zaměřený na dovednosti English , jehož cílem je koordinovat úsilí podniků, sdružení a zemí EU a tento nedostatek pracovních sil vyřešit.

Mezinárodní jednání

Komise, která se účastní zasedání skupiny G8 English, vyzdvihla potřebu koordinovaného úsilí a vyzvala k větší transparentnosti plateb do zahraničí, k zamezení daňových úniků a ke zlepšení celosvětového obchodu.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zase vyzval členské země, aby se dohodly ohledně návrhů Komise na posílení pravidel EU týkajících se vykazování plateb (daní, poplatků a bonusů), které jsou poskytovány do zahraničí. Rovněž tak by měly urychleně provést dvě doporučení Komise týkající se daňových podvodů a úniků.

Předseda Barroso a někteří další členové Komise se ve dnech 21. a 22. března setkají se zástupci ruské vlády DeutschEnglishfrançais v Moskvě, kde budou mimo jiné jednat o hlubší obchodní spolupráci.

Více informací o březnovém summitu EU DeutschEnglishfrançaisportuguês

Prezentace J.M. Barrosa na zasedání Evropské rady

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy