Navigačný riadok

Voľby do Európskeho parlamentu – Európa ťa chce počuť - 13/03/2013

Europoslanci na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu © EU

Vyššiu volebnú účasť by mali docieliť lepšie informácie o politických postojoch kandidátov a ich príslušnosti k politickým stranám, ako aj jeden dátum volieb.

Komisia chce pri voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 prilákať k volebným urnám viac ľudí.

Účasť na voľbách klesá – v roku 2009 odovzdalo svoj hlas iba 43 % oprávnených voličov. Zvrátenie tohto trendu je dôležité pre európsku demokraciu, keďže poslanci Európskeho parlamentu priamo zastupujú občanov EÚ, ktorí si ich volia každých 5 rokov.

Pomôcť by k tomu mali lepšie informácie o politických postojoch kandidátov a ich príslušnosti k politickým stranám. Nedostatok informácií je jednou z hlavných príčin nízkej volebnej účasti. V rámci nedávneho prieskumu Eurobarometra č. 364 v oblasti volebných práv Englishfrançais sa zistilo, že:

  • 84 % Európanov si myslí, že účasť voličov by sa zvýšila, ak by mali viac informácií o dosahu EÚ na ich každodenný život a o programoch politických strán;
  • 73 % je presvedčených o tom, že by pravdepodobne išli hlasovať, ak by mali viac informácií o politickej príslušnosti kandidátov k stranám;
  • 62 % si myslí, že účasť by sa zvýšila, ak by kandidáti na predsedu Komisie boli stranícki a ak by sa voľby konali v celej Európe v ten istý deň.

Informovanie voličov

V reakcii English na výsledky prieskumu Komisia vyzýva vnútroštátne politické strany, aby jasne informovali voličov o tom, ku ktorým európskym politickým stranám sú pridružené. Voličom by to pomohlo pochopiť prepojenie vnútroštátnych a európskych politických platforiem.

Európske a vnútroštátne politické strany by mali oznámiť svojho kandidáta na miesto budúceho predsedu Komisie.

Pre voličov je to dôležitá informácia. Európsky parlament je podľa nových pravidiel zodpovedný za voľbu nového predsedu Komisie, ktorého navrhujú čelní predstavitelia vlád členských štátov na stretnutí Európskej rady. V návrhoch sa musia zohľadniť výsledky európskych volieb.

Ďalšie odporúčanie navrhuje, aby krajiny EÚ určili spoločný deň európskych volieb a aby sa volebné miestnosti zatvárali v rovnakú hodinu. V súčasnosti môžu krajiny uskutočniť voľby v rámci štyroch dní.

Ďalšie kroky

Teraz je na členských štátoch, aby vykonali odporúčania pred voľbami v roku 2014.

Viac informácií o Európskom parlamente

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy