Ścieżka nawigacji

Wybory do Parlamentu Europejskiego – zwiększyć liczbę głosujących - 13/03/2013

Posłowie podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu © UE

Większa wiedza o poglądach politycznych kandydatów i ich przynależności do partii politycznych, a także jedna ustalona data eurowyborów – przyciągną więcej osób do urn wyborczych.

Komisja Europejska pragnie zachęcić więcej osób do udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Zauważalny jest spadek frekwencji wyborczej – w 2009 r. głosowało tylko 43 proc. osób uprawnionych do udziału w wyborach. Odwrócenie tej tendencji jest ważne dla europejskiej demokracji, ponieważ posłowie do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednimi przedstawicielami obywateli UE i są przez nich co pięć lat wybierani.

Sytuację można by poprawić dzięki lepszemu informowaniu wyborców o poglądach politycznych kandydatów i ich przynależności do partii politycznych. Brak informacji to jedna z głównych przyczyn niskiej frekwencji wyborczej. Ostatnie badanie Eurobarometru #364 na temat praw wyborczych Englishfrançais pokazało, że:

  • 84 proc. Europejczyków uważa, iż wzrosłaby liczba wyborców, gdyby było więcej informacji na temat wpływu UE na ich życie i na temat programów partii politycznych
  • 73 proc. respondentów sądzi, iż chętniej braliby udział w głosowaniu, gdyby mieli więcej informacji o przynależności partyjnej kandydatów
  • 62 proc. uważa, iż na wzrost frekwencji wpłynęłoby wystawienie przez partie swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji oraz przeprowadzenie wyborów tego samego dnia w całej Europie.

Informowanie wyborców

W odpowiedzi English na te wyniki Komisja wzywa krajowe partie polityczne do tego, by jasno określiły dla wyborców swoją przynależność do wybranej partii europejskiej. Pomoże to obywatelom zorientować się w powiązaniach krajowych platform politycznych z europejskimi.

Europejskie i krajowe partie polityczne powinny podać, którego kandydata na stanowisko kolejnego przewodniczącego Komisji popierają.

O tym wyborcy powinni wiedzieć. Zgodnie z nowymi zasadami Parlament Europejski jest odpowiedzialny za wybranie nowego przewodniczącego Komisji. Kandydata na to stanowisko wyznaczają przywódcy krajowych rządów zebrani w Radzie Europejskiej. Ich propozycje muszą uwzględniać wyniki eurowyborów.

Inne zalecenie Komisji dla krajów UE dotyczy uzgodnienia wspólnej daty eurowyborów, przy czym lokale wyborcze byłyby zamykane o tym samym czasie. Obecnie poszczególne kraje mogą przeprowadzać wybory przez cztery dni.

Kolejne działania

Do państw członkowskich należy teraz wdrożenie tych zaleceń przed wyborami w 2014 r.

Więcej na temat Parlamentu Europejskiego

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki