Navigācijas ceļš

Eiropas Parlamenta vēlēšanas vairs nav aiz kalniem - 13/03/2013

Eiropas Parlamenta deputātu sanāksme Strasbūrā © ES

Labāka informētība par deputātu kandidātu politisko nostāju un valstu partiju saikni ar Eiropas partijām, kā arī visās valstīs vienāds vēlēšanu datums dotu cerības pie urnām sagaidīt vairāk vēlētāju.

Komisija mudina cilvēkus pēc iespējas vairāk piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2014. gadā.

Pēdējā laikā vēlētāju aktivitāte ir gājusi mazumā — 2009. gadā nobalsoja tikai 43 % no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem. Demokrātijai Eiropā ir svarīgi šo tendenci pavērst pretējā virzienā, jo Eiropas Parlamenta deputāti tiešā veidā pārstāv ES pilsoņus, kuri reizi 5 gados dodas uz vēlēšanām, lai viņus ievēlētu.

To var panākt, vēlētājus vairāk informējot par deputātu kandidātu politisko pārliecību un skaidrojot saikni starp valsts un Eiropas mēroga partijām. Informācijas trūkums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc vēlēšanas ir maz apmeklētas. Nesen veiktā Eirobarometra apsekojumā par vēlēšanu tiesībām Englishfrançais atklājās dažādi interesanti fakti:

  • 84 % eiropiešu uzskata, ka vēlēšanās piedalītos vairāk balsstiesīgo iedzīvotāju, ja viņi būtu labāk informēti par ES ietekmi uz viņu ikdienas dzīvi un par partiju programmām,
  • 73 % domā, ka paši drīzāk ietu balsot tad, ja skaidri zinātu par kandidātu piederību konkrētām partijām,
  • 62 % ir pārliecināti, ka vēlēšanas būtu apmeklētākas, ja partijas izvirzītu savus kandidātus Komisijas priekšsēdētāja amatam un ja vēlēšanas visā Eiropā notiktu tajā pašā dienā.

Vēlētāju informēšana

Ņemot vērā apsekojuma rezultātus English, Komisija aicina valstu politiskās partijas vēlētājiem skaidri norādīt, ar kuru Eiropas Parlamenta politisko grupējumu tās ir saistītas. Tad vēlētājiem būtu vieglāk izprast saikni starp pašu valsts un Eiropas līmeņa politiskajiem spēkiem.

Eiropas un valsts līmeņa politiskajām partijām būs jāpaziņo, kuru kandidātu tās vēlas izvirzīt Komisijas priekšsēdētāja amatam.

Vēlētājiem tas ir jāzina. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Eiropas Parlaments ievēl nākamās Komisijas priekšsēdētāju, kuru izvirza valstu valdību vadītāji, tiekoties Eiropadomē. Izvirzot kandidatūras, jāņem vērā Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti.

Vēl ES dalībvalstīm ieteikts izvēlēties Eiropas Parlamenta vēlēšanām vienu kopēju datumu un vēlēšanu iecirkņus slēgt visur vienlaikus. Pašlaik valstis var vēlēšanām izraudzīties vispiemērotāko datumu četru dienu intervālā.

Kas notiks tālāk

Tagad ES valstīm līdz 2014. gada vēlēšanām jāīsteno šie ieteikumi praksē.

Vēl par Eiropas Parlamentu

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites