Naršymo kelias

Europos Parlamento rinkimai: kad rinkėjai ateitų balsuoti - 13/03/2013

Europos Parlamento posėdis Strasbūre © ES

Jeigu informacija apie kandidatų politines nuostatas ir partinę priklausomybę būtų geresnė ir jeigu būtų nustatyta viena konkreti rinkimų data, balsuoti ateitų daugiau rinkėjų.

Per 2014 m. Europos Parlamento rinkimus Komisija nori paskatinti ateiti balsuoti daugiau gyventojų.

Rinkėjų aktyvumas vis mažėja – 2009 m. balsavo tik 43 % balso teisę turinčių gyventojų. Europos demokratinei sistemai svarbu, kad ši tendencija būtų sustabdyta, nes Europos Parlamento nariai tiesiogiai atstovauja ES piliečiams, kurie europarlamentarus renka kas 5 metus.

Tai galėtų būti pasiekta suteikiant rinkėjams geresnės informacijos apie kandidatų politines nuostatas ir partinę priklausomybę. Informacijos trūkumas yra viena iš pagrindinių mažo rinkėjų aktyvumo priežasčių. Per neseniai atliktą „Eurobarometro“ tyrimą Nr. 364 dėl rinkėjų teisių Englishfrançais nustatyti tokie faktai:

  • 84 % europiečių mano, kad rinkėjai būtų aktyvesni, jeigu turėtų daugiau informacijos apie ES įtaką jų kasdieniniam gyvenimui ir apie partijų programas;
  • 73 % įsitikinę, kad balsuotų aktyviau, jeigu turėtų daugiau informacijos apie kandidatų politines pažiūras;
  • 62 % mano, kad rinkėjų aktyvumas būtų didesnis, jeigu į Komisijos pirmininkus kandidatuotų partiniai kandidatai, o rinkimai visoje Europoje vyktų tą pačią dieną.

Rinkėjų informavimas

Atsižvelgdama į tai English Europos Komisija ragina valstybių narių politines partijas aiškiai informuoti rinkėjus apie tai, kuriai politinei Europos partijai priklauso jų kandidatai. Tai padėtų rinkėjams susigaudyti, su kuriomis Europos politinėmis jėgomis susijusios jų šalių politinės partijos.

Europos ir valstybių narių politinės partijos turėtų paskelbti, kurį kandidatą norėtų matyti kitu Europos Komisijos pirmininku.

Rinkėjams tai svarbu žinoti. Pagal naujas taisykles už kitų Europos Komisijos pirmininkų išrinkimą atsakingas Europos Parlamentas. Kandidatus į šį postą siūlo nacionalinių vyriausybių vadovai, susirinkę Europos Vadovų Taryboje. Teikiant pasiūlymus būtina atsižvelgti į Europos Parlamento rinkimų rezultatus.

ES šalims taip pat rekomenduojama nustatyti bendrą rinkimų į Europos Parlamentą datą, o balsavimas rinkimų apylinkėse turėtų baigtis vienu metu. Dabar rinkimai valstybėse narėse gali vykti keturių dienų laikotarpiu.

Tolesni veiksmai

ES valstybės narės gali įgyvendinti rekomenduojamas priemones iki 2014 m. rinkimų.

Daugiau apie Europos Parlamentą

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos