Cesta

Volit do Evropského parlamentu je důležité - 13/03/2013

Zasedání poslanců Evropského parlamentu ve Štrasburku © EU

Lepší dostupnost informací o politických názorech kandidátů a jejich stranické příslušnosti, ale také stejné datum voleb ve všech zemích by mohly přimět voliče, aby přišli k urnám.

Evropská komise chce přimět více lidí k účasti ve volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou v příštím roce, tj. v roce 2014.

Volební účast v těchto volbách totiž postupně klesá: v roce 2009 již volilo pouze 43 % oprávněných voličů. Pro evropskou demokracii je důležité tuto tendenci zvrátit, protože právě poslanci Evropského parlamentu, které si občané EU volí každých 5 let, zastupují jejich zájmy přímo.

Zvýšení zájmu voličů by se dalo dosáhnout tím, že by se zveřejňovalo více informací o politických postojích kandidátů a jejich příslušnosti k politickým stranám. Nedostatek informací je totiž jedním z hlavních důvodů klesající volební účasti. V nedávném průzkumu Eurobarometru č. 364 o volebních právech Englishfrançais bylo zjištěno, že:

  • 84 % obyvatel EU si myslí, že k volbám by se dostavilo více voličů, kdyby měli dostatek informací o tom, jaký vliv má EU na jejich každodenní život, a kdyby věděli více o programech jednotlivých politických stran
  • 73 % respondentů se domnívá, že by šli volit, pokud by měli více informací o stranické příslušnosti kandidátů
  • 62 % Evropanů si myslí, že by se volební účast zvýšila, kdyby se z řad stranických kandidátů volil předseda Komise a kdyby se volby konaly v celé Evropě ve stejný den.

Informace pro voliče

Komise v reakci English na tato zjištění vyzývá politické strany v členských státech, aby daly voličům jasně najevo, ke které evropské politické straně se řadí. To by voličům pomohlo propojit si politické prostředí ve svém státě s tím evropským.

Evropské a vnitrostátní politické strany by měly oznámit, kterého kandidáta budou upřednostňovat na pozici budoucího předsedy Komise.

Pro voliče je tato informace důležitá. Podle nových pravidel je Parlament odpovědný za volbu nového předsedy či předsedkyně Komise z kandidátů, které navrhují vedoucí představitelé států na zasedání Evropské rady. Jejich návrhy musí zohledňovat výsledky voleb do Evropského parlamentu.

Členským státům Evropské unie se také doporučuje, aby určily jedno datum, ve kterém se budou konat volby do Evropského parlamentu ve všech zemích EU (včetně stejné hodiny, kdy dojde k uzavření volebních místností). Současná praxe je, že si státy mohou zvolit datum v rozmezí čtyř dní.

Další kroky

Nyní je na státech Unie, aby tato doporučení do voleb 2014 realizovala.

Více informací o Evropském parlamentu

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy