Navigačný riadok

Komisia vyzýva k dohode o rozpočte EÚ - 07/02/2013

Stĺpec z euromincí © iStockphoto

V čase, keď európski lídri prichádzajú do Bruselu, aby pokračovali v rokovaniach o rozpočte EÚ, predseda Európskej komisie upozorňuje na úlohu, ktorú Komisia zohráva pri ochrane tých, ktorí boli najviac postihnutí hospodárskou krízou.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso uviedol vo svojom prejave, ktorý predniesol 6. februára v Európskom parlamente, viacero príkladov, keď členské krajiny EÚ neboli schopné pomôcť svojim najchudobnejším občanom alebo ľuďom, ktorí ostali bez práce po premiestnení výrobného závodu do zahraničia.

Dnes máme v EÚ 5,7 miliónov mladých ľudí bez práce. V predvečer zasadnutia Európskej rady preto Manuel Barroso vyzval najvyšších predstaviteľov členských štátov Únie, aby neprepásli príležitosť na dohodu a využili rozpočet EÚ na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí.

Barroso vyzval lídrov EÚ, aby sa pokúsili nájsť správnu rovnováhu medzi ambicióznymi plánmi a realitou. Prisľúbil, že urobí všetko možné pre to, aby ostali zachované vízie z pôvodného návrhu Komisie. Účastníkov samitu požiadal o to, aby budúca dohoda poskytovala priestor aj pre určitú flexibilitu a umožňovala presun nevyčerpaných finančných prostriedkov z jedného roka na ďalší rok alebo z jednej oblasti do druhej.

Barroso takisto navrhol možnosť strednodobého preskúmania rozpočtu a úprav v pridelených finančných prostriedkoch.

Uviedol, že bude tvrdo bojovať za dostatok finančných prostriedkov pre kľúčové programy EÚ, ktoré boli vytvorené s cieľom prekonať súčasnú hospodársku krízu. Ide najmä o financovanie výskumu English , digitálnych a dopravných sietí Englishfrançais , študentských výmen DeutschEnglishfrançais a podpory malého a stredného podnikania DeutschEnglishfrançais . „Financovanie týchto oblastí z prostriedkov EÚ pomôže Európe zostať jedným z najkonkurencieschopnejších regiónov na svete“, povedal Barroso.

V čase, keď mnohí občania zápasia s finančnými ťažkosťami, je dôležité pokračovať v iniciatívach na podporu tých najzraniteľnejších.

  • Program pomoci pre najodkázanejšie osoby Englishfrançais – potraviny, oblečenie a ostatné základné veci pre najchudobnejších ľudí v EÚ.

Rozpočet EÚ sa využíva aj na poskytovanie rozvojovej a humanitárnej pomoci a na posilnenie postavenia EÚ vo svete.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy