Ścieżka nawigacji

Komisja nawołuje do porozumienia w sprawie budżetu UE - 07/02/2013

Stos monet euro © iStockphoto

Po tym jak przywódcy państw członkowskich wznowili rozmowy w sprawie budżetu UE, przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił rolę budżetu w niesieniu wsparcia tym, którzy najdotkliwiej odczuli skutki kryzysu gospodarczego.

6 lutego w swoim przemówieniu skierowanym do eurodeputowanych przewodniczący Komisji José Manuel Barroso przywołał przykłady krajów UE, które nie są w stanie wesprzeć pracowników zwolnionych po zamknięciu fabryk ani udzielić pomocy swoim najuboższym obywatelom.

W przeddzień kluczowego szczytu przywódców europejskich José Manuel Barroso nawoływał do wykorzystania okazji, jaką są rozmowy w sprawie budżetu, aby wesprzeć walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi. Obecnie w UE bez pracy pozostaje 5,7 mln młodych ludzi.

Przewodniczący Komisji wezwał przywódców do znalezienia równowagi między ambicjami a realnymi możliwościami, obiecując przy tym zapewnienie ambicjom możliwie jak największej widoczności we wstępnym wniosku legislacyjnym Komisji. Poprosił ich też o to, by wynik ich porozumienia cechowała elastyczność, tak aby niewydane środki można było przenieść na następny rok lub z jednego obszaru działalności do innego.

José Manuel Barroso wezwał również do uwzględnienia możliwości śródokresowego przeglądu budżetu, który by w razie konieczności umożliwiał dostosowanie rozdziału środków do sytuacji.

Przewodniczący z całą mocą zapewnił, że będzie zdecydowanie walczył o odpowiednie fundusze dla najważniejszych programów UE, które są w stanie pomóc Europie wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego. Obejmują one finansowanie badań naukowych English , sieci cyfrowych i transportowych Englishfrançais , wspierania konkurencyjności małych firm DeutschEnglishfrançais i wymian studenckich DeutschEnglishfrançais . José Manuel Barroso podkreślił, że wsparcie unijne w tych dziedzinach pomoże Europie zachować pozycję jednego z najbardziej konkurencyjnych regionów świata.

W czasach, gdy wielu boryka się z problemami finansowymi, ważne jest kontynuowanie inicjatyw wspierających grupy w najcięższej sytuacji, takich jak:

  • program wsparcia dla najbardziej potrzebujących Englishfrançais – przewidujący dostarczanie żywności, ubrań i innych niezbędnych rzeczy osobom najuboższym.

Budżet UE ma też żywotne znaczenie dla ludności spoza Europy. Umożliwia finansowanie rozwoju i pomocy humanitarnej, jak również jest wyznacznikiem wpływu UE w innych częściach globu.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki