Cesta

Komise vyzývá k dosažení shody ohledně rozpočtu EU - 07/02/2013

Euromince naskládané na sebe © iStockphoto

Hlavním bodem programu vrcholného setkání vedoucích představitelů členských zemí je rozpočet EU. V této souvislosti předseda Evropské komise zdůraznil význam rozpočtu při podpoře těch, kterých se hospodářská krize dotkla nejvíce.

Ve své projevu v Evropském parlamentu ve středu 6. února uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso případy členských zemí, které nemají prostředky na podporu pracovníků, jež přišli o práci v důsledku přemístění jejich výrobního závodu, nebo se nemohou postarat o ty nejchudší.

V předvečer setkání vedoucích představitelů zemí EU, které je z hlediska schválení rozpočtu naprosto zásadní, je José Manuel Barroso vyzval, aby nepromeškali příležitost využít rozpočtu rovněž k boji proti nezaměstnanosti mladých. Těch je nyní v Unii bez práce kolem 5,7 milionů.

Předseda Komise vedoucí představitele rovněž vyzval, aby se pokusili nalézt správnou rovnováhu mezi ambiciózními představami a realisticky dosažitelnými cíli. Přislíbil, že udělá maximum pro to, aby zůstaly zachovány vize původního návrhu Komise. Účastníky summitu rovněž požádal, aby bylo schváleno řešení flexibilní. To by totiž umožnilo převádět nevyčerpané finanční prostředky do dalšího roku, případně mezi jednotlivými politickými oblastmi.

Barroso rovněž zdůraznil, že by bylo vhodné rozpočet vždy v polovině rozpočtového období přezkoumat a v případě potřeby provést odpovídající úpravy a převést prostředky do jiné oblasti.

Poukázal na nutnost zasadit se o to, aby se dostatek finančních prostředků vyčlenil na klíčové programy EU, jejichž účelem je vyvést Evropu ze současné hospodářské krize. K nim patří výzkum English , digitální a dopravní sítě Englishfrançais , konkurenceschopnost malých podniků DeutschEnglishfrançais a studentské výměnné programy DeutschEnglishfrançais . Financování těchto oblastí Evropě pomůže, aby zůstala jedním z nejkonkurenceschopnějších regionů na světě, dodal Barroso.

V době, kdy se mnozí potýkají s finančními problémy, je rovněž důležité i nadále vynakládat prostředky na podporu těch nejzranitelnějších. Jde především o tyto iniciativy:

  • program na pomoc nejchudším Englishfrançais – v jeho rámci se nejchudším osobám v EU poskytují potraviny, ošacení a jiné předměty základní potřeby.

Z rozpočtu EU je rovněž financována pomoc nejpotřebnějším mimo Evropu. Jde o rozvojovou a humanitární pomoc. Poskytování těchto prostředků zároveň určuje vliv EU v jiných částech světa.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy