Navigačný riadok

A Nobelová cena za mier sa udeľuje... Európanom - 07/12/2012

Tohtoročné odovzdávanie cien sa uskutoční v Osle 10. decembra. Cena je uznaním úlohy EÚ pri podpore stability a zmierenia v Európe.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz preberú cenu v mene 500 miliónov občanov EÚ.

Na podujatí sa zúčastnia Ana Vicente (12) zo Španielska, Elena Garbujo (16) z Talianska, Ilona Zielkowska (21) z Poľska a Larkin Zahra (23) z Malty – víťazi online súťaže kreslených obrázkov a krátkych myšlienok (tweety) English o tom, čo znamená mier v Európe pre mladých ľudí.

Výbor Nobelovej ceny pri vyhlasovaní uviedol, že pridelenie ceny EÚ je uznaním za šesť desaťročí úsilia v oblasti posilňovania mieru, uzmierovania, demokracie a ľudských práv.

Predseda Barroso uviedol, že Nobelova cena je znakom uznania prínosu EÚ pre dobro Európanov a celého sveta.

„Ocenenie výboru pre Nobelovu cenu poukazuje na skutočnosť, že v týchto ťažkých časoch Európska únia aj naďalej inšpiruje krajiny a obyvateľov celého sveta a že naše globálne spoločenstvo potrebuje silnú Európsku úniu,“ povedal.

EÚ vyhradila peňažnú odmenu spojenú s Nobelovou cenou na humanitárne projekty pre deti Englishfrançais , ktoré sú obeťami vojen a konfliktov (prispejúc rovnakým dielom, aby sa dosiahla súhrnná suma 2 mil. EUR).

„Nobelovu cenu za mier sme dostali za zmierenie na celom svete. Peňažná odmena by mala slúžiť hlavne v prospech nádeje do budúcnosti, ale takisto najzraniteľnejším obetiam súčasných aj minulých konfliktov, teda deťom,“ uviedol predseda Barroso.

Pozrite si slávnostné odovzdávanie cien a oslavujte

Ponúkame vám možnosť naživo sledovať slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny na internete alebo na verejných premietaniach v celej Európe a mimo nej. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o podujatiach vo vašej krajine, v rámci EÚ kontaktujte zastúpenia Komisie alebo informačné kancelárie Európskeho parlamentu.

V Kodani sa 10. decembra uskutoční pochod so zapálenými sviečkami. V Bratislave sa od 7. do 11. decembra uskutoční koncert a výstava.

Mnohé zo zámorských kancelárií EÚ English na celom svete usporiadajú premietania slávnostného ceremoniálu a špeciálne sprievodné podujatia. Napríklad na úrade v bolívijskom La Paz sa bude slávnostné odovzdávanie cien sledovať naživo. Zamestnanci neskôr navštívia detský útulok a odovzdajú mu dar.

V New Yorku pripravil úrad EÚ pri OSN Englishespañolfrançais na 11. decembra prekvapenie v podobe budovy Empire State Building nasvietenej do modrej a žltej, ktoré symbolizujú farby EÚ.

Nobelovu cenu za mier si budete môcť takisto pozrieť v Bruseli, v Dome európskej histórie (House of European History) po jeho dokončení

Prečítajte si vyhlásenie Nobelovej ceny za mier English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy