Ścieżka nawigacji

Pokojowa Nagroda Nobla dla Europejczyków - 07/12/2012

10 grudnia 2012 r. w Oslo przedstawicielom Unii Europejskiej zostanie wręczona nagroda w dowód uznania dla roli, jaką UE odegrała w szerzeniu pojednania i stabilizacji w Europie.

Przewodniczący Rady Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji José Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz odbiorą nagrodę w imieniu 500 milionów obywateli Unii.

Towarzyszyć im będą Ana Vicente (12 lat, Hiszpania), Elena Garbujo (16 lat, Włochy), Ilona Zielkowska (21 lat, Polska) oraz Larkin Zahra (23 lata, Malta) – laureaci konkursu na tekst lub rysunek English ukazujący, co oznacza pokój w Europie dla młodych ludzi.

Komitet Noblowski uzasadnił swoją decyzję tym, że od 60 lat UE podejmuje wysiłki na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka.

Przewodniczący Barroso podkreślił, że Nagroda Nobla to sygnał, iż powinniśmy dbać o UE dla dobra Europejczyków i dla dobra całego świata.

Dodał też: „Decyzja Komitetu Noblowskiego pokazuje, że w tych trudnych czasach Unia Europejska pozostaje źródłem inspiracji dla krajów i społeczeństw na całym świecie oraz że nasza globalna społeczność potrzebuje silnej Unii”.

UE przekaże nagrodę pieniężną na projekty pomocy dzieciom Englishfrançais będącym ofiarami wojen i konfliktów (zaokrągli przy tym kwotę nagrody do 2 mln euro).

„Wszędzie na świecie Pokojowa Nagroda Nobla jest symbolem pojednania. Otrzymana z jej tytułu nagroda pieniężna powinna zatem trafić do tych, którzy są naszą największą nadzieją na przyszłość, a jednocześnie największą ofiarą obecnych i minionych konfliktów – do dzieci” – wyjaśnił José Manuel Barroso.

Obejrzyj ceremonię i świętuj razem z nami

Relację z uroczystości wręczenia nagród Nobla będzie można obejrzeć online na żywo oraz w wielu miejscach publicznych w Europie i poza nią. Skontaktuj się z biurem przedstawicielstwa UE w swoim kraju i dowiedz się, jakie wydarzenia są tam organizowane. Możesz też zasięgnąć informacji w jednym z punktów informacyjnych Parlamentu.

I tak na przykład 10 grudnia w Kopenhadze odbędzie się uroczysty pochód przy świetle latarek. W Bratysławie natomiast w dniach 7–11 grudnia będzie można z tej okazji obejrzeć wystawę lub wziąć udział w koncercie.

W wielu spośród przedstawicielstw UE na innych kontynentach English będzie można wspólnie obejrzeć transmisję lub wziąć udział w specjalnym wydarzeniu. Na przykład personel delegatury w La Paz (Boliwia) po transmisji odwiedzi dom dziecka, aby przekazać tam uzbieraną kwotę pomocy.

Biuro UE przy ONZ Englishespañolfrançais w Nowym Jorku zorganizowało zaś podświetlenie 11 grudnia Empire State Building w kolorach flagi Unii – niebieskim i żółtym.

W Brukseli, w Domu Historii Europejskiej będzie można obejrzeć medal Pokojowej Nagrody Nobla, kiedy już zostanie wybity.

Przeczytaj oficjalne oświadczenie dotyczące Pokojowej Nagrody Nobla English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki