Navigatsioonitee

Nobeli rahupreemia eurooplastele - 07/12/2012

2012. aasta preemia antakse üle 10. detsembril Oslos. Sellega tunnustatakse ELi rolli stabiilsuse ja leppimise edendamisel Euroopas.

ELi 500 miljoni kodaniku nimel võtavad preemia vastu Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy, Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso ja Euroopa Parlamendi president Martin Schulz.

Nendega ühinevad Ana Vicente (12) Hispaaniast, Elena Garbujo (16) Itaaliast, Ilona Zielkowska (21) Poolast ja Larkin Zahra (23) Maltalt. Nemad võitsid internetis toimunud joonistus- ja kirjutamisvõistluse English , mille raames paluti noortel selgitada, mida rahu Euroopas nende jaoks tähendab.

Nobeli komitee sõnul pälvis EL preemia kuus aastakümmet kestnud töö eest rahu, leppimise, demokraatia ja inimõiguste edendamisel.

President Barroso ütles, et preemia on sõnum sellest, et peaksime hoidma ELi nii eurooplaste kui kogu maailma hüvanguks.

„Nobeli komitee antud preemia näitab, et ka praegusel keerulisel ajal pakub Euroopa Liit jätkuvalt inspiratsiooni paljudele riikidele ja inimestele kõikjal maailmas ning et maailm vajab tugevat Euroopa Liitu,” sõnas ta.

EL kasutab Nobeli preemiaraha sõjas ja konfliktides kannatanud lapsi toetavate humanitaarabiprojektide Englishfrançais rahastamiseks (eraldades omalt poolt samaväärse summa, et saada kokku 2 miljonit eurot).

„Nobeli rahupreemia esindab leppimist kogu maailmas. Preemiaraha peaks esmajärjekorras suurendama tulevikulootust, aga ka aitama praeguste ja möödunud konfliktide esmaseid ohvreid – lapsi,” ütles president Barroso.

Vaadake tseremooniat

Teil on võimalik vaadata Nobeli tseremooniat otseülekandena internetis või osaleda mitmel pool Euroopas ja mujal maailmas korraldatavatel avalikel vaatamistel. Võtke ühendust komisjon esinduse või Euroopa Parlamendi infobürooga, et saada teavet teie liikmesriigis korraldatavatest üritustest.

Kopenhaagenis toimub 10. detsembril tõrvikutega rongkäik. Bratislavas korraldatakse ajavahemikus 7.–11. detsember kontsert ja näitus.

Mitmetes ELi delegatsioonides üle maailma English korraldatakse tseremoonia avalikke vaatamisi ning eriüritusi. ELi esinduses Boliivias La Pazis vaadatakse ühiselt tseremooniat ning seejärel külastavad delegatsiooni töötajad laste varjupaika, et teha sellele annetus.

New Yorgis, kus asub ELi esindus ÜRO juures Englishespañolfrançais , saab Empire State Building 11. detsembril sini-kollase valgustuse.

Nobeli rahupreemia medalit on tulevikus võimalik näha Brüsselisse rajatavas Euroopa Ajaloo Majas.

Nobeli rahupreemia ametlik väljakuulutamine English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad