Cesta

Nobelovu cenu za mír získávají... Evropané - 07/12/2012

10. prosince 2012 bude v norském hlavním městě Oslo předána Nobelova cena za mír Evropské unii za její roli při prosazování stability a usmíření v Evropě.

Předseda Rady EU Herman Van Rompuy, předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz převezmou cenu jménem 500 milionů evropských občanů.

Akce se zúčastní také dvanáctiletá Ana Vicente ze Španělska, šestnáctiletá Elena Garbujo z Itálie, jednadvacetiletá Ilona Zielkowska z Polska a třiadvacetiltý Larkin Zahra z Malty – vítězové soutěže o nejlepší grafické nebo textové vyjádření English toho, co znamená mír v Evropě pro mladé lidi.

Norský Nobelův výbor uvedl, že Evropské unii uděluje cenu za šest desetiletí práce v oblasti prosazování myšlenky míru, usmíření, demokracie a lidských práv.

Předseda Komise Barroso zdůraznil, že Nobelova cena nám připomíná, že bychom si měli Evropské unie vážit za její pozitivní vliv na život Evropanů i obyvatel ostatních zemí světa.

„Rozhodnutí Nobelova výboru upozorňuje na to, že v této obtížné době je i nadále Evropská unie inspirací pro země a lidi na celém světě a že mít silnou Evropskou unii je dobré pro všechny,“ podotkl.

EU věnuje finanční prostředky spojené s Nobelovou cenou na humanitární projekty pro děti Englishfrançais , které jsou oběťmi války a konfliktů (a doplní ji do výše 2 milionů EUR).

„Nobelova cena míra se stala synonymem usmíření na celém světě. Finanční odměna s ní spojená by měla sloužit dětem – naší největší naději do budoucna, ale zároveň těm, kteří nejvíce doplácejí na současné i minulé konflikty,“ prohlásil předseda Komise José Manuel Barroso.

Sledujte slavnostní ceremoniál

Slavnostní předávání ceny budete moct sledovat živě na internetu nebo v přímých přínosech na vybraných místech po celé Evropě i jinde. O dalších akcích EU vám informace podají např. zastoupení Komise v zemích EU nebo informační kanceláře Evropského parlamentu.

V Praze se dne 10. prosince bude konat panelová diskuse na téma „Nobelova cena míru pro Evropskou unii: Jaké hodnoty EU představuje v časech krize?“ V Bratislavě se při této příležitosti uskuteční koncert a výstava.

Mnoho delegací EU v mimoevropských zemích English zve na přenos z předávání cen a doprovodné akce. Například delegace v bolivijském La Pazu uvede přenos z předávání cen a její zaměstnanci poté navštíví dětský domov, kde předají finanční příspěvek.

V New Yorku bude 11. prosince z iniciativy delegace EU při OSN Englishespañolfrançais osvětleno Empire State Building v barvách EU, modré a žluté.

V Bruselu se nyní dokončuje výstavba Domu evropských dějin, kde bude medaile Nobelovy ceny za mír vystavena.

Text oznámení o udělení Nobelovy ceny míru English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy