Navigačný riadok

Priority pre rast a tvorbu pracovných miest - 22/10/2012

Predseda Komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz © EÚ

Na októbrovom samite (18. – 19.) sa lídri EÚ dohodli na urýchlenom prijatí opatrení na podporu hospodárstva a na prijatí krokov smerom k prehĺbeniu hospodárskej a menovej únie.

Na brífingu v súvislosti so samitom predseda Komisie José Manuel Barroso uviedol, že je potrebné vykonať viac v kontexte nedávno predstaveného Paktu pre rast a zamestnanosťEnglish – balíka opatrení s rozpočtom 120 mld. EUR, ktoré majú krajinám pomôcť dostať sa z krízy.

Tieto stimuly zahŕňajú aj dodatočný kapitál pre Európsku investičnú banku DeutschEnglishfrançais, ktorá zvýši svoju úverovú kapacitu o 60 mld. EUR. Ďalších 55 mld. EUR z nevyužitých regionálnych fondov EÚ sa presmeruje na podporu MSP a tvorbu pracovných miest pre mladých ľudí.

Lídri sa dohodli na zlepšení fungovania jednotného trhu Deutsch (de) English (en) français (fr) rýchlejším schválením návrhov z dielne Komisie DeutschEnglishfrançais.

Takisto sa zaviazali podporiť ďalšie stimulačné opatrenia vrátane Nástroja na prepojenie Európy English, ktorý poskytne 50 mld. EUR na investície do dopravnej, energetickej a digitálnej infraštruktúry.

Finančný sektor sa takisto musí primerane zapojiť do obnovy. Komisia do konca roka podnikne prvé kroky s cieľom zaviesť daň z finančných transakcií Deutsch (de) English (en) français (fr) a predstaví plán na zamedzenie daňovým podvodom a daňovým únikom.

Užšia hospodárska a menová únia

Lídri odobrili dokončenie spoločného dohľadu pdf - 158 KB [158 KB] nad bankami v eurozóne do konca roku. Právny rámec sa začne uplatňovať v roku 2013.

Európska centrálna banka English (ECB) bude zohrávať hlavnú úlohu pri vytvorení jednotného orgánu dohľadu. Ostatné krajiny EÚ, ktoré nepoužívajú euro, budú mať možnosť sa k dohľadu pridať.

Okrem toho Európska rada súhlasila s pokračovaním práce na návrhoch English na vytvorenie bankovej, fiškálnej a hospodárskej únie a na pláne smerom k vytvoreniu politickej únie. Predseda Barroso uviedol, že Komisia v nasledujúcich mesiacoch predstaví svoju koncepciu týchto návrhov.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v spolupráci s predsedom Komisie, Euroskupinou English a ECB pripraví v decembri konečnú správu k týmto návrhom.

Medzinárodné vzťahy

Európska rada odsúhlasila dodatočné sankcie voči sýrskej vláde a Iránu, ktorý by mal dodržiavať medzinárodné pravidlá v súvislosti so svojim jadrovým programom.

Lídri prediskutovali politickú a humanitárnu krízu v Mali a rozhodli sa urýchliť pomoc EÚ na reorganizáciu a vyškolenie obranných zborov krajiny.

Ďalšie zasadnutie Európskej rady sa uskutoční 22. a 23. novembra v Bruseli.

Závery Európskej rady – 18. a 19. októbra 2012 English

Vyhlásenie predsedu Barrosa po zasadnutí Európskej rady

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy