Ścieżka nawigacji

Wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy priorytetami UE - 22/10/2012

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz © UE

Na szczycie Rady Europejskiej w dniach 18 i 19 października przywódcy krajów UE postanowili szybko zastosować środki pobudzające wzrost gospodarczy i podjąć kroki w kierunku integracji gospodarczej i walutowej.

Na spotkaniu informacyjnym przewodniczący Komisji José Manuel Barroso powiedział, że należy zintensyfikować działania w ramach niedawno ogłoszonego Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia English − pakietu środków o wartości 120 mld euro, który ma umożliwić krajom UE wyjście z kryzysu.

Fundusze te obejmują środki na powiększenie zdolności udzielania pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego DeutschEnglishfrançais o 60 mld. Kolejne 55 mld euro zostanie przekierowane z niewykorzystanych funduszy regionalnych UE na wspieranie małych przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy dla młodych.

Uczestnicy szczytu postanowili ulepszyć sposób funkcjonowania wspólnego rynku Deutsch (de) English (en) français (fr) poprzez szybsze przyjęcie oczekujących na rozpatrzenie wniosków Komisji DeutschEnglishfrançais.

Wezwali oni również do wsparcia innych środków symulacyjnych, w tym instrumentu „Łącząc Europę” English, z którego zrealizowane zostaną inwestycje w wysokości 50 mld euro w sieci transportowe, energetyczne i cyfrowe.

Sektor finansowy również musi mieć sprawiedliwy udział w kosztach naprawy gospodarczej. Przed końcem tego roku Komisja podejmie pierwszy krok w kierunku wprowadzenia podatku od transakcji finansowych Deutsch (de) English (en) français (fr) i przedstawi plan mający na celu zwalczanie oszustw podatkowych i uchylania się od płacenia podatków.

Zacieśniona unia gospodarcza i walutowa

Postanowiono do końca roku zakończyć prace nad kwestią wspólnego nadzoru pdf - 158 KB [158 KB] nad bankami strefy euro. Ramy prawne zostaną wprowadzone w życie w 2013 r.

Główną rolę w ustanowieniu jednego organu nadzoru będzie odgrywał Europejski Bank Centralny English (EBC). Inne kraje UE będą mieć możliwość przyłączenia się do nowych uregulowań.

Uczestnicy szczytu postanowili również kontynuować prace nad wnioskami English dotyczącymi unii bankowej, fiskalnej i gospodarczej oraz podjąć kroki w kierunku unii politycznej. Przewodniczący José Manuel Barroso powiedział, że Komisja jeszcze w tym roku przedstawi plan w sprawie tych wniosków.

W grudniu przewodniczący Rady Herman Van Rompuy, we współpracy z przewodniczącymi Komisji, Eurogrupą English oraz EBC ukończy dotyczące wniosków sprawozdanie końcowe.

Sprawy międzynarodowe

Przywódcy państw UE zatwierdzili dodatkowe sankcje przeciwko rządowi Syrii oraz Iranowi, który musi przestrzegać międzynarodowych przepisów w związku ze swoim programem jądrowym.

Wyrazili też zaniepokojenie kryzysem politycznym i humanitarnym w Mali i postanowili, że UE przyspieszy planowanie działań w celu pomocy w reorganizacji i szkoleniu malijskich sił obronnych.

Kolejne spotkanie Rady Europejskiej odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada w Brukseli.

Konkluzje Rady Europejskiej – 18 i 19 października 2012 r. English

Oświadczenie przewodniczącego José Manuela Barroso po szczycie Rady

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki