Cesta

Prioritou je růst a vytváření pracovních míst - 22/10/2012

Předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz © EU

Na summitu 18.–19. října se nejvyšší představitelé dohodli na tom, že je třeba ekonomice urychleně poskytnout účinné stimuly a podniknout kroky v zájmu užší hospodářské a měnové unie.

Na brífinku před zasedáním předseda Komise José Manuel Barroso uvedl, že je třeba v rámci nedávno vyhlášeného Paktu pro růst a zaměstnanost English (protikrizová opatření v hodnotě 120 miliard eur) udělat více a pomoci členským států se vymanit z krize.

O 60 miliard eur se rozšiřuje kapacita Evropské investiční banky DeutschEnglishfrançais pro poskytování úvěrů. Z nevyužitých regionálních fondů EU bude přesměrováno dalších 55 miliard eur na podporu malých podniků a na vytvoření pracovních míst pro mladé lidi.

Vedoucí představitelé se shodli na tom, že v zájmu lepšího fungování jednotného trhu Deutsch (de) English (en) français (fr) EU by se měl urychlit proces přijetí opatření Deutsch (de) English (en) français (fr) , které již Komise navrhla DeutschEnglishfrançais.

Přislíbili dále podporu dalším stimulačním opatřením, např. nástroji pro propojení Evropy English, z něhož bude poskytnuto 50 miliard EUR na investice do dopravy, energetiky a digitálních sítí.

K hospodářskému oživení však musí také přispět i samotný finanční sektor. Komise přijme první krok k zavedení daně z finančních transakcí Deutsch (de) English (en) français (fr) a do konce roku předloží plán tvrdšího postupu proti daňovým podvodům a únikům.

Utužení hospodářské a měnové unie

Vedoucí představitelé se rovněž shodli na tom, že do konce roku je třeba dokončit přípravu společného dohledu pdf - 158 KB [158 KB] nad bankami eurozóny. Příslušný právní rámec bude realizován v roce 2013.

Při ustavení orgánu jednotného dohledu bude mít nejdůležitější úlohu Evropská centrální banka English (ECB). K novému systému se budou moci připojit i ostatní země EU.

Vedoucí představitelé se rovněž shodli na tom, že je nezbytné pokračovat v práci na návrzích English bankovní, fiskální a hospodářské unie a pokročit by se mělo i v otázkách unie politické. Předseda Komise Barroso uvedl, že Komise představí plán týkající se těchto návrhů do konce tohoto roku.

Předseda Rady Herman van Rompuy dokončí ve spolupráci s předsedou Komise, předsedou Euroskupiny English a předsedou ECB závěrečnou zprávu ke zmíněným návrhům v prosinci.

Rozhodnutí v oblasti mezinárodních vztahů

Byly schváleny další sankce proti syrské vládě a proti Íránu, který musí dodržovat mezinárodními předpisy týkající se jeho jaderného programu.

V souvislosti s politickou a humanitární krizí v Mali bylo rozhodnuto urychlit pomoc EU s reorganizaci a výcvikem maliských ozbrojených sil.

Příští zasedání Evropské rady se uskuteční ve dnech 22. a 23. listopadu v Bruselu.

Závěry Evropské rady, 18. a 19. října 2012 English

Prohlášení předsedy Barrosa po skončení summitu Rady

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy