Cesta

Prioritou je růst a vytváření pracovních míst - 22/10/2012

Předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz © EU

Na summitu 18.–19. října se nejvyšší představitelé dohodli na tom, že je třeba ekonomice urychleně poskytnout účinné stimuly a podniknout kroky v zájmu užší hospodářské a měnové unie.

Na brífinku pdf - 691 KB [691 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) před zasedáním předseda Komise José Manuel Barroso uvedl, že je třeba v rámci nedávno vyhlášeného Paktu pro růst a zaměstnanost English (protikrizová opatření v hodnotě 120 miliard eur) udělat více a pomoci členským států se vymanit z krize.

O 60 miliard eur se rozšiřuje kapacita Evropské investiční banky DeutschEnglishfrançais pro poskytování úvěrů. Z nevyužitých regionálních fondů EU bude přesměrováno dalších 55 miliard eur na podporu malých podniků a na vytvoření pracovních míst pro mladé lidi.

Vedoucí představitelé se shodli na tom, že v zájmu lepšího fungování jednotného trhu Deutsch (de) English (en) français (fr) EU by se měl urychlit proces přijetí opatření Deutsch (de) English (en) français (fr) , které již Komise navrhla DeutschEnglishfrançais.

Přislíbili dále podporu dalším stimulačním opatřením, např. nástroji pro propojení Evropy English, z něhož bude poskytnuto 50 miliard EUR na investice do dopravy, energetiky a digitálních sítí.

K hospodářskému oživení však musí také přispět i samotný finanční sektor. Komise přijme první krok k zavedení daně z finančních transakcí Deutsch (de) English (en) français (fr) a do konce roku předloží plán tvrdšího postupu proti daňovým podvodům a únikům.

Utužení hospodářské a měnové unie

Vedoucí představitelé se rovněž shodli na tom, že do konce roku je třeba dokončit přípravu společného dohledu pdf - 158 KB [158 KB] nad bankami eurozóny. Příslušný právní rámec bude realizován v roce 2013.

Při ustavení orgánu jednotného dohledu bude mít nejdůležitější úlohu Evropská centrální banka English (ECB). K novému systému se budou moci připojit i ostatní země EU.

Vedoucí představitelé se rovněž shodli na tom, že je nezbytné pokračovat v práci na návrzích English bankovní, fiskální a hospodářské unie a pokročit by se mělo i v otázkách unie politické. Předseda Komise Barroso uvedl, že Komise představí plán týkající se těchto návrhů do konce tohoto roku.

Předseda Rady Herman van Rompuy dokončí ve spolupráci s předsedou Komise, předsedou Euroskupiny English a předsedou ECB závěrečnou zprávu ke zmíněným návrhům v prosinci.

Rozhodnutí v oblasti mezinárodních vztahů

Byly schváleny další sankce proti syrské vládě a proti Íránu, který musí dodržovat mezinárodními předpisy týkající se jeho jaderného programu.

V souvislosti s politickou a humanitární krizí v Mali bylo rozhodnuto urychlit pomoc EU s reorganizaci a výcvikem maliských ozbrojených sil.

Příští zasedání Evropské rady se uskuteční ve dnech 22. a 23. listopadu v Bruselu.

Závěry Evropské rady, 18. a 19. října 2012 English

Prohlášení předsedy Barrosa po skončení summitu Rady Deutsch (de) English (en) français (fr) português (pt)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy