Navigačný riadok

Smerom k federácii národných štátov - 12/09/2012

Rokovacia sála Európskeho parlamentu © EÚ

Predseda Barroso vo svojom prejave o stave Únie 2012 navrhol, aby sa EÚ vybrala smerom k federácii národných štátov. Takisto oznámil, že na jeseň predstaví plán prehĺbenia hospodárskej a menovej únie.

Vo svojom prejave predseda Európskej komisie José Manuel Barroso uviedol rozhodujúce argumenty pre nové smerovanie a nový spôsob myslenia, ktorý Európa v súčasnosti potrebuje.

Barroso načrtol cestu k väčšiemu zjednoteniu Európy, ktoré je nevyhnutné v záujme prekonania krízy a udržania suverenity v globalizovanom svete. „Áno, globalizácia si vyžaduje viac európskej jednoty. Viac jednoty si vyžaduje viac integrácie. Viac integrácie si vyžaduje viac demokracie, európskej demokracie,“ uviedol. Európskemu parlamentu predložil „rozhodujúcu dohodu pre Európu“, ktorá „si vyžaduje dokončenie hlbokej a skutočnej hospodárskej únie, založenej na politickej únii“.

Takisto predstavil návrh Komisie na spoločný dohľad nad bankami eurozóny , ktorý má slúžiť ako odrazový mostík pre bankovú úniu. Európska centrálna banka by vykonávala dohľad nad všetkými bankami s cieľom predchádzať ich pádom a ochrániť vkladateľov.

Predseda Komisie Barroso okrem toho v prejave:

  • podporil vytvorenie európskeho verejného priestoru, v ktorom sa diskutuje o európskych otázkach;
  • načrtol kroky vedúce k ďalšej integrácii a vyzval na širokú diskusiu pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2014;
  • poukázal na návrh nariadenia Komisie o štatúte a financovaní európskych politických strán a navrhol, aby hlavné politické strany predstavili svojich vlastných kandidátov na funkciu predsedu budúcej Komisie.

Do 18. septembra môžu občania prostredníctvom kanála EUTube DeutschEnglishfrançais adresovať predsedovi Komisie Barrosovi svoje otázky týkajúce sa stavu Únie. Odpovie na ne počas interview, ktoré sa 19. septembra o 19:00 (SEČ) bude vysielať v priamom prenose na televíznom kanáli a internetových stránkach spoločnosti Euronews DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolskiportuguês , na EUtube DeutschEnglishfrançais , na stránke Google+ Komisie English, na Európe cez satelit Englishfrançais a na webových stránkach Manuela Barrosa DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Viac informácii o správe o stave Únie 2012 nájdete na stránke http://www.ec.europa.eu/soteu2012/ DeutschEnglishfrançaisportuguês

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy