Ścieżka nawigacji

Ku federacji państw narodowych - 12/09/2012

Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego © UE

W tegorocznym orędziu o stanie Unii przewodniczący Barroso zaproponował, by UE kierowała się ku federacji państw narodowych. Zapowiedział on także plan na rzecz pogłębienia unii gospodarczej i walutowej, który ma zostać opublikowany jesienią.

W tegorocznym orędziu przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso przedstawił wiele argumentów przemawiających za tym, by Europa obrała nowy kierunek i przyjęła nowy sposób myślenia.

Nakreślił on drogę w kierunku pogłębionej integracji europejskiej, która pozwoliłaby przezwyciężyć kryzys i zachować suwerenność w zglobalizowanym świecie. „Globalizacja wymaga większej europejskiej jedności. Większa jedność wymaga większej integracji. Większa integracja wymaga zaś więcej demokracji”, powiedział. Przedstawił Parlamentowi Europejskiemu „decydujący układ dla Europy”, który „wymaga stworzenia szeroko zakrojonej i autentycznej unii gospodarczej, opartej na unii politycznej.

Przedstawił również wniosek Komisji w sprawie wspólnego nadzoru nad bankami strefy euro , co stanowiłoby wstępny etap w procesie tworzenia unii bankowej. Europejski Bank Centralny uzyskałby uprawnienia w zakresie nadzorowania wszystkich banków, aby zapobiec upadłości banków i chronić ich klientów.

Inne tematy poruszone w orędziu:

  • Barroso zachęcał do stworzenia europejskiej przestrzeni publicznej
  • przedstawił w zarysie kolejne etapy integracji i wezwał do przeprowadzenia szeroko zakrojonej debaty przed wyborami europejskimi, które odbędą się w 2014 r.
  • odniósł się do wniosku Komisji dotyczącego pozycji europejskich partii politycznych i zaproponował, by główne europejskie partie polityczne przedstawiały swoich kandydatów na stanowisko kolejnego przewodniczącego Komisji.

Do 18 września wszyscy obywatele Unii mogą przesyłać swoje pytania do przewodniczącego Barroso za pośrednictwem EUTube DeutschEnglishfrançais . Barroso odpowie na nie w wywiadzie na żywo, który odbędzie się 19 września o godzinie 19 i będzie transmitowany przez stację Euronews (również w internecie), w serwisie na EUTube DeutschEnglishfrançais , na stronie Komisji w Google+ English, w Europe by Satellite Englishfrançais i na stronie przewodniczącego DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Więcej informacji: http://www.ec.europa.eu/soteu2012/ DeutschEnglishfrançaisportuguês Orędzie o stanie Unii

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki