Navigācijas ceļš

Kopīgi noteikumi, kā cīnīties pret krāpšanu, kas kaitē budžetam - 19/07/2012

Trīsdimensiju diagramma ar pieciem segmentiem uz trijām milimetru papīra loksnēm © Stock/123render

Ja ES valstis izšķirtos par saskaņotu pieeju cīņai pret krāpšanu, būtu vieglāk aizturēt krāpniekus un atgūt naudu, kas ir zagta no sabiedrībai domātām programmām.

Komisija ir cieši sadarbojusies ar ES dalībvalstīm, lai mazinātu tādu krāpšanas gadījumu skaitu, kuri nodara kaitējumu ES budžetam, tomēr šis darbs ir jāturpina. Tikai 2010. gadā vien ES valstis ziņoja par krāpšanas gadījumiem, kuru kopējā vērtība bija 600 miljoni eiro, kas ir aptuveni 1 % no ES budžeta.

Būtu vajadzīga vienota pieeja tādu valsts noteikumu jomā, kuri attiecas uz krāpšanu, tāpēc ka individuālu ES valstu ziņā ir aptuveni 80 % ES gada budžeta, un Komisijas ziņā ir atlikums.

Pašreiz izšķērdēšanas vai varas ļaunprātīgas izmantošanas definējums dažādās ES dalībvalstīs ir atšķirīgs, līdz ar to dažās valstīs par ES budžetam kaitējošu krāpšanu notiesāto īpatsvars ir zems, — šis rādītājs dažādās valstīs ir no 14 % līdz 80 %.

Tādēļ Komisija ierosina kopīgus noteikumus pdf - 122 KB [122 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) , kas atvieglinātu krāpšanas izmeklēšanu iestādēm visā ES. Stingrāki noteikumi atturēs noziedzniekus, nodrošinās labāku nodokļu maksātāju naudas aizsardzību un palīdzēs ES atgūt zaudētos līdzekļus. Ir, piemēram, paredzēts:

  • pieņemt vienotas definīcijas par to, kas ir krāpšana un valsts iepirkuma procedūru ļaunprātīgs izmantojums, kā arī par to, kas ir korupcija un naudas atmazgāšana, un prokuriem, pateicoties šīm definīcijām, būs vieglāk iesaldēt noziedzīgā ceļā iegūtus līdzekļus citās ES valstīs;
  • noteikt minimālo sešu mēnešu cietumsodu katram, kurš notiesāts par 100 000 eiro vai lielākas naudas krāpniecisku saņemšanu no ES budžeta, — pašreiz minimālais sods par šādu noziegumu nav noteikts, tas var būt gan tikai naudassods, gan 12 gadi cietumā;
  • atvēlēt prokuroriem pietiekami ilgu laikposmu, kurā kādai personai uzrādīt apsūdzību par krāpšanu. Dažās valstīs spēkā ir termiņi, kas bieži vien ir pārāk īsi, lai varētu pabeigt izmeklēšanu pāri robežām; šāda veida izmeklēšana var būt sarežģīta un salīdzinoši laikietilpīgāka.

Kas notiks tālāk

Jaunos priekšlikumus apspriedīs Eiropas Parlaments un ES valstu valdības.

Nākamgad Komisija plāno nākt klajā ar ierosinājumu saskaņot ES noteikumus par pierādījumiem krimināllietās. Cits priekšlikums būs par uzlabojumiem sadarbībā starp valstu iestādēm un Eiropas Biroju krāpšanas apkarošanai.

2010.gada ziņojums par krāpšanu un ES līdzekļu ļaunprātīgu izmantojumu pdf - 2 MB [2 MB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Vairāk par ES politiku krāpšanas apkarošanai Deutsch (de) English (en) français (fr)

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites