Cesta

Společná pravidla proti podvodům při čerpání prostředků z rozpočtu EU - 19/07/2012

Trojrozměrný kruhový diagram ležící na třech listech papíru s grafy © Stock/123render

Pokud členské státy přijmou v boji proti podvodům koordinovaný přístup, bude jednodušší dopadnout pachatele a získat zpět peníze odcizené z programů určených původně pro veřejnost.

Komise sice v boji proti podvodům zneužívajícím rozpočet EU s členskými státy úzce spolupracuje, ale to bohužel stále nestačí. Jen v roce 2010 dosáhla škoda způsobená zjištěnými podvody 600 milionů eur, což představuje asi 1% rozpočtu EU.

Sjednocení vnitrostátních předpisů by při řešení podvodů výrazně pomohlo – členské země EU totiž samy spravují asi 80 % rozpočtu EU (zbytek má na starost Evropská komise).

V současné době se definice trestných činů, jako jsou zpronevěra nebo zneužití pravomoci, ve státech EU navzájem liší, a proto se v některých zemích daří potrestat relativně malý počet pachatelů – pouze 14 %, oproti 80 % v zemích, které jsou při odhalování podvodů úspěšnější.

V reakci na to Komise navrhuje společná pravidla pdf - 122 KB [122 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) , jejichž zavedení by orgánům v celé EU vyšetřování usnadnilo. Přísnější pravidla by pachatele trestné činnosti odrazovala, lépe by byly ochráněny peníze daňových poplatníků a EU by snáze získávala zpět odcizené prostředky. Návrh kromě jiného obsahuje:

  • společné definice podvodů a zneužití veřejných zakázek, korupce a praní špinavých peněz – ty by usnadnily orgánům v jiných zemích EU zmrazení majetku získaného trestnou činností
  • minimální šestiměsíční trest pro osoby obviněné z toho, že z rozpočtu EU podvodně získaly 100 000 eur a více – v současné době se minimální tresty za tento typ jednání pohybují v rozpětí od pokuty až po 12 let odnětí svobody
  • zavedení dostatečně dlouhé lhůty na obvinění pachatelů – v některých zemích jsou lhůty totiž často příliš krátké na to, aby mohlo proběhnout přeshraniční vyšetřování (které může být složité a zdlouhavé)

Další kroky

Nové návrhy posoudí Evropský parlament i vlády členských států EU.

Příští rok má Komise v úmyslu navrhnout harmonizaci pravidel EU v oblasti důkazů v trestních věcech. Další návrh by měl zlepšit spolupráci mezi vnitrostátními orgány a Evropským úřadem pro boj proti podvodům.

Zpráva o podvodech a zneužívání prostředků EU – 2010 pdf - 2 MB [2 MB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Další informacee o EU politikách pro boj proti podvodům Deutsch (de) English (en) français (fr)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy