Navigačný riadok

Obnovenie rastu, formovanie pevnejšej únie - 02/07/2012

Predseda Komisie José Manuel Barroso © EÚ

Lídri EÚ sa na samite konanom 28. a 29. júna dohodli na opatreniach zameraných na obnovenie dôvery, zvýšenie objemu rastových investícií a na vytvorení silnejšej únie.

„Toto zasadnutie Európskej rady naplnilo očakávania našich občanov, medzinárodných partnerov a trhov“, uviedol predseda Komisie José Manuel Barroso.

Krajiny eurozóny odobrili spoločný dohľad nad svojimi bankami s účasťou Európskej centrálnej banky (ECB). Tento krok sa pokladá za kľúčový z pohľadu obnovenia stability.

Navyše záchranný fond eurozóny bude môcť priamo refinancovať banky s finančnými ťažkosťami. V súčasnosti musia fond o úver požiadať vlády a následne tieto peniaze poskytnúť vo forme úveru vnútroštátnym bankám.

Národné vlády požiadali predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, aby spoločne s predsedom Komisie, predsedom Euroskupiny English a prezidentom ECB pripravili plán užšej hospodárskej a menovej únie.

Súčasťou plánu by mali byť spoločné pravidlá dohľadu nad finančným sektorom, udržiavanie národných rozpočtov v rámci stanovených limitov a užšia koordinácia hospodárskych politík.

Viac rastových stimulov

EÚ sa ako celok dohodla na pakte pre rast a zamestnanosť English , ktorého súčasťou sú aj hospodárske stimuly v objeme 120 mld. EUR.

Tieto stimuly zahŕňajú aj dodatočný kapitál pre Európsku investičnú banku DeutschEnglishfrançais , ktorá zvýši svoju úverovú kapacitu o 60 mld. EUR. Tieto dodatočné zdroje použije na projekty zamerané na rozvoj zručností a inovácie, na MSP, zdroje energie priaznivé k životnému prostrediu a modernizáciu infraštruktúry v celej EÚ.

EÚ použije okolo 5 mld. EUR na projektové dlhopisy English (en) , ktoré budú slúžiť na spolufinancovanie výstavby dopravnej a energetickej infraštruktúry a sietí širokopásmového pripojenia.

Ďalších 55 mld. EUR z nevyužitých regionálnych fondov EÚ sa presmeruje na podporu MSP a tvorby pracovných miest pre mladých ľudí.

Viac rastových opatrení

Lídri EÚ schválili odporúčania Komisie pre jednotlivé krajiny English (en) týkajúce sa priorít hospodárskej a rozpočtovej politiky na nasledujúcich 12 mesiacov.

Takisto podporili záverečné štádium vytvorenia systému jednotnej patentovej ochrany DeutschEnglishfrançais , takže vynálezcom bude stačiť jedna registrácia patentu, ktorá bude platiť vo väčšine členských štátov EÚ. Prispeje to k zníženiu nákladov a administratívnej záťaže.

Medzinárodné vzťahy

Európska rada odsúdila násilie v Sýrii a naliehavo vyzvala všetky strany konfliktu, aby rešpektovali mierový plán OSN. Takisto vyzvala Irán, aby dodržiaval všetky medzinárodné záväzky týkajúce sa jeho jadrového programu. Ropné embargu EÚ voči Iránu vstúpilo do platnosti 1. júla 2012.

Lídri EÚ takisto súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Čiernou Horou .

Závery júnového samitu EÚ (2012)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy