Cesta

Obnova hospodářského růstu a posilování vazeb v Unii - 02/07/2012

Předseda Komise José Manuel Barroso © EU

Na summitu ve dnech 28. a 29. června se vedoucí představitelé EU dohodli na dalších opatřeních k obnovení důvěry v evropskou ekonomiku, na zvýšení investic do růstu a dalším posílením vazeb v Unii.

„Toto zasedání Evropské rady přináší to, co od nás občané, naši mezinárodní partneři a trhy očekávali,“ uvedl předseda Komise José Manuel Barroso.

Země eurozóny potvrdily zavedení společného dohledu nad svými bankami, do kterého bude zapojena Evropská centrální banka (ECB). To představuje klíčový krok k obnovení stability.

Problémové banky bude možno refinancovat přímo ze záchranného fondu eurozóny. Doposud totiž vlády musely nejdříve požádat fond o úvěr a teprve pak tyto prostředky poskytovaly formou půjčky postiženým bankám.

Představitelé vlád členských států požádali předsedu Rady Hermana Van Rompuye, aby ve spolupráci s předsedy Evropské komise, Euroskupiny English a ECB vypracoval plán pro užší hospodářskou a měnovou unii.

Plán bude zahrnovat společná pravidla pro dohled nad finančním sektorem, kontrolu nad udržováním vnitrostátních rozpočtů v rámci schválených limitů a užší koordinaci hospodářské politiky.

Více prostředků pro růst

Unie se jako celek dohodla na společném postupu v oblasti růstu a zaměstnanosti English a plánuje do těchto prioritních oblastí investovat 120 miliard eur.

Dále bude navýšen kapitál Evropské investiční banky DeutschEnglishfrançais , čímž její celková úvěrová kapacita vzroste na 60 miliard eur. Banka prostředky využije na projekty rozvoje inovací a dovedností, malých podniků, čistých zdrojů energie a moderní infrastruktury v celé EU.

EU použije asi 5 miliard eur na dluhopisy na financování projektů English (en) , které budou použity na spolufinancování budování dopravní, energetické a širokopásmové infrastruktury.

Z nevyužitých regionálních fondů EU má být přesměrováno dalších 55 miliard eur na podporu malých podniků a na vytváření pracovních míst pro mladé lidi.

Více opatření zaměřených na růst

Vedoucí představitelé EU schválili doporučení Komise pro jednotlivé členské země English (en) týkající se hospodářské politiky a rozpočtových priority na příštích 12 měsíců.

Shodli se na konečných krocích vedoucích k zavedení jednotného systému patentní ochrany DeutschEnglishfrançais , který by vynálezcům usnadnil práci v tom, že daný patent by stačilo zaregistrovat pro oblast zúčastněných zemí pouze jednou, což by snížilo náklady a byrokracii.

Rozhodnutí v oblasti mezinárodních vztahů

Zúčastnění představitelé odsoudili násilí v Sýrii a vyzvali všechny strany konfliktu, aby se podřídily mírovému plánu OSN. Vyzvaly dále Írán, aby dodržoval své mezinárodní závazky související s jeho jaderným programem. Evropská unie uvalila na zemi od 1. července 2012 ropné embargo.

Státy se rovněž dohodly na tom, že EU zahájí jednání o členství v EU s Černou Horou .

Závěry summitu EU – červen 2012

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy