Navigācijas ceļš

Eiropas banku savienība - 26/06/2012

“Justus Lipsius” ēka, kur ES vadītājiem notiek sanāksmes Beļģijā, Briselē. © ES

Kopēja ES banku uzraudzība sniegtu labāku aizsardzību noguldītājiem, atjaunotu uzticēšanos un palīdzētu izvairīties no triecieniem finanšu nozarē, — tie ir svarīgi soļi, lai Eiropu izpestītu no krīzes.

Ekonomikas un finanšu krīze ir parādījusi, ka ES banku sistēma nespēj izturēt triecienus. Ja grūtībās nonāk viena banka, tai tūliņ seko arī citas, un tas ietekmē noguldītājus, ieguldījumus un ekonomiku kopumā.

Tāpēc ES un tās dalībvalstis ir centušās pastiprināt finanšu nozares uzraudzību. Reformu DeutschEnglishfrançais gaitā pērn tika izveidotas trīs Eiropas uzraudzības iestādes, kas palīdz saskaņot valstu regulatoru darbu un nodrošināt, lai ES līmeņa noteikumus piemērotu saskaņoti.

Tomēr finansiālās stabilitātes labā var darīt vēl vairāk. Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu aicina izveidot banku savienību, lai atjaunotu uzticēšanos bankām un eiro un ilgtermiņā — lai pastiprinātu ekonomisko un fiskālo integrāciju. Nozīmīgākie elementi:

  • ES mēroga banku noteikumi – tostarp kopējas, tomēr elastīgas prasības attiecībā uz kapitālu, kas bankām jānodrošina;
  • viens ES banku uzraudzītājs, kam būtu tiešs pārskats par banku darbību vairākās valstīs un par ļoti lielām bankām, lai pastiprinātu noteikumu izpildi un pārraudzītu riska kontroli;
  • kopēji noteikumi, lai novērstu banku bankrotēšanu un lai varētu iejaukties, ja bankai rodas finansiālas grūtības, vēl pirms to nepieciešams glābt ar nodokļu maksātāju naudu;
  • vienots noguldījumu garantiju plāns, kas aizsargātu noguldītājus, kuriem ir ietaupījumi un ieguldījumi ES, tādējādi pastiprinot uzticēšanos banku sistēmai.

Komisija ir jau iesniegusi priekšlikumus par dažiem svarīgākajiem elementiem, kas nepieciešami banku savienības izveidei. Tie iekļauti ES tiesību aktā DeutschEnglishfrançais , kura mērķis ir ES valstīm un valstu regulatoriem palīdzēt strauji un efektīvi reaģēt uz banku krīzi.

Kas notiks tālāk

Komisija plāno vēl citus priekšlikumus par kopēju banku glābšanas fondu, banku bankrotu un nodokļu un izdevumu politikas ciešāku saskaņošanu.

Priekšlikumus par banku savienību un fiskālo savienību ES vadītāji apspriedīs, tiekoties sanāksmē 28.-29. jūnijā.

Vēl par ES banku noteikumiem un uzraudzību

Eiropadomes 28.-29. jūnija sanāksmes dienaskārtība

Jaunākās ziņas par banku savienību

Fiscal union DeutschEnglishfrançais

Building blocks towards economic growth DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites