Navigačný riadok

Oslávte s nami Deň Európy - 04/05/2012

V Deň Európy si pripomíname úspechy Európskej únie – okrem iného trvalý mier, hospodársku spoluprácu a bezhraničný priestor. Tento deň nám zároveň ponúka možnosť dozvedieť sa viac o EÚ formou rôznych podujatí pre všetky vekové skupiny.

9. mája 1950 navrhol francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman plán, na základe ktorého začalo Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny spoluprácu v oblasti výroby uhlia a ocele.

Išlo o prvý krok smerom k vytvoreniu toho, čo dnes poznáme ako Európsku úniu – 27 krajín zjednotených na princípe dodržiavania slobody a zásad právneho štátu, ktoré uznávajú rôznorodosť občanov EÚ. Výročie Schumanovej deklarácie si pripomíname ako Deň Európy.

Deň otvorených dverí v inštitúciách EÚ

Rôzne európske inštitúcie sprístupnia pri tejto príležitosti v sobotu 12. mája svoje priestory verejnosti.

Podujatia sa budú konať v celej Európe. Viac informácií získate na webových stránkach zastúpení Komisie v jednotlivých krajinách.

V Bruseli môžete navštíviť priestory hlavného sídla Európskej komisie, budovy Berlaymont, či zasadaciu miestnosť v budove Rady EÚ, v ktorej sa pravidelne konajú samity vrcholných predstaviteľov Únie.

Dvere budú otvorené aj na rokovacej sále Európskeho parlamentu, v ktorej europoslanci diskutujú o pálčivých otázkach. Zvedavci môžu takisto nahliadnuť do priestorov iných významných európskych fór – zasadacích miestností zástupcov európskych regiónov (Výbor regiónov) a rôznych záujmových skupín (Hospodársky a sociálny výbor).

Každá inštitúcia má pripravené rôzne zábavné a vzdelávacie aktivity DeutschEnglishfrançaisNederlands pre deti aj dospelých – hudobné koncerty, kultúrne podujatia, vedomostné kvízy, športové úlohy či prezentácie, napr. o tom, ako EÚ bojuje proti počítačovej kriminalite. Je len na vás, čo si vyberiete.

9. až 10. mája sa v talianskej Florencii uskutoční konferencia o „stave Únie English “, ktorej predmetom budú súčasné európske hospodárske výzvy a ďalšia integrácia. Priamy prenos z konferencie bude k dispozícii online.

Festival Európy – deň otvorených dverí, 12. máj DeutschEnglishfrançaisNederlands

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy