Ścieżka nawigacji

W Dniu Europy – bliżej Europy - 04/05/2012

Dzień Europy to okazja do świętowania dotychczasowych osiągnięć UE – trwałego pokoju, współpracy gospodarczej i podróży bez granic. To również dobry dzień, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat UE dzięki wydarzeniom dla wszystkich grup wiekowych.

W dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, wezwał Francję, Niemcy i inne kraje europejskie do połączenia produkcji węgla i stali.

Był to pierwszy krok w kierunku utworzenia dzisiejszej Unii Europejskiej – 27 państw zjednoczonych w poszanowaniu wolności i praworządności oraz różnorodności obywateli UE. Dzień Europy obchodzimy w rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana.

Dzień otwarty w siedzibie głównej UE

W sobotę 12 maja, z okazji Dnia Europy, różne instytucje UE organizują dni otwartych drzwi.

Związane z obchodami wydarzenia odbywają się w całej Europie. Więcej informacji można znaleźć na stronach przedstawicielstw Komisji w poszczególnych krajach.

W Brukseli można odwiedzić siedzibę główną Komisji Europejskiej, budynek Berlaymont (gdzie pracują komisarze UE) lub salę w budynku Rady UE, w której odbywają się spotkania na najwyższym szczeblu z udziałem przywódców państw UE i ministrów.

Można też zasiąść w sali posiedzeń Parlamentu Europejskiego, gdzie posłowie do PE debatują nad bieżącymi tematami. Albo odwiedzić inne ważne europejskie fora, na których spotykają się przedstawiciele regionów Europy (Komitet Regionów) lub różnych grup interesu (Komitet Ekonomiczno-Społeczny).

Każda z instytucji organizuje szereg ciekawych zajęć edukacyjnych DeutschEnglishfrançaisNederlands dla dorosłych i dzieci. Można posłuchać koncertu, zobaczyć przedstawienie, dowiedzieć się, jak UE zwalcza cyberprzestępczość, wziąć udział w konkursach lub przejść po moście linowym. Inna możliwość to udział w zajęciach sportowych lub plastycznych – na tych ostatnich można na przykład nauczyć się robić kwiaty z papieru.

W dniach 9-10 maja we Florencji odbędzie się konferencja English na temat stojących aktualnie przed Europą wyzwań gospodarczych oraz dalszej integracji. Konferencja będzie transmitowana na żywo w internecie.

Festiwal Europy – program dni otwartych, 12 maja DeutschEnglishfrançaisNederlands

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki