Cesta

Na Den Evropy otevírá EU dveře veřejnosti - 04/05/2012

Den Evropy připomíná úspěchy, kterých EU dosáhla – nic menšího než trvalý mír, hospodářskou spolupráci a cestování bez hraničních kontrol. Chystané akce osloví všechny věkové kategorie a občané se tak budou moci o Unii leccos nového dozvědět.

Dne 9. května požádal francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman Francii, Německo a další evropské země, aby vytvořily společný trh pro obchod s uhlím a ocelí.

Jednalo se o první krok směrem k vytvoření nadnárodního celku, který nyní nazýváme Evropskou unií. Postupně přistoupilo 27 zemí, které sdílejí principy svobody a právního státu a současně respektují rozmanitost Unie a jejího obyvatelstva. A pávě výročí Schumanovy deklarace bylo později ustanoveno jako Den Evropy.

Den otevřených dveří v evropských institucích

V sobotu 12. května otevře v rámci oslav řada evropských institucí dveře svých sídel veřejnosti.

Související akce se pořádají po celé Evropě. Chcete-li se dozvědět, co EU chystá právě ve vaší zemi, podívejte se na stránky místního zastoupení Evropské komise.

V Bruselu si například budete moci prohlédnout prostory Berlaymontu, symbolu Unie a sídla evropských komisařů, nebo budete moci navštívit budovu Rady EU, kde se konají summity, na kterých jednají vrcholní představitelé a ministři členských států.

Můžete si vyzkoušet, jak se sedí v křeslech jednacího sálu Evropského parlamentu, kde pravidelně debatují evropští poslanci. Nebo se můžete vydat na místo schůzek představitelů evropských regionů (do budovy Výboru regionů) a různých zájmových skupin (Hospodářský a sociální výbor).

Každá instituce u této příležitosti připravila zábavně vzdělávací program DeutschEnglishfrançaisNederlands pro děti i dospělé. Čeká vás zde živá hudba, umělecká vystoupení, prezentace o tom, jak se Unii daří bojovat s počítačovou kriminalitou, kvíz nebo test vaší mrštnosti, kterou si můžete ověřit chůzí po lanovém mostě. Potom si můžete zacvičit nebo se naučit vyrábět papírové ozdoby.

Ve dnech 9. a 10. května se bude ve Florencii konat konference o stavu Unie English zaměřená na aktuální ekonomické výzvy, kterým Evropa čelí, a na otázky její další integrace. Konferenci budete moci sledovat živě na internetu.

Festival of Europe – Den otevřených dveří, 12. května DeutschEnglishfrançaisNederlands

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy