Navigačný riadok

Na ceste k rastu - 02/03/2012

Predseda Komisie José Manuel Barroso na tlačovej konferencii © EÚ

Predseda Komisie Manuel Barroso sa domnieva, že je mimoriadne dôležité, aby členské štáty pokračovali v realizácii dohodnutých opatrení na stimuláciu rastu a zamestnanosti.

Manuel Barroso počas stretnutia najvyšších predstaviteľov dvadsaťsedmičky 1. a 2. marca povedal: „Je čas prejsť z režimu krízy do režimu rastu.“

Podľa predsedu Komisie eurozóna podniká kroky na riešenie dlhovej krízy a je mimoriadne dôležité, aby členské štáty pokračovali v realizácii politík dohodnutých na európskej úrovni.

Prieskum rastu 2012 DeutschEnglishfrançais (súbor hospodárskych politík a priorít vypracovaných Komisiou) predstavuje pre členské štáty akčný plán pri implementácii národných reformných plánov. Tieto plány by sa mali sústrediť na prioritné opatrenia – napríklad na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí a zvýšenie pomoci pre malé podniky.

Pomocou eurodlhopisov by sa podľa predsedu Komisie Barrosa dali financovať strategické investície v oblasti dopravy, energetiky a vysokorýchlostných internetových sietí.

Fiškálna zmluva

Všetky členské štáty s výnimkou Spojeného kráľovstva a Českej republiky podpísali 2. marca medzištátnu zmluvu o posilnení rozpočtových pravidiel v eurozóne.

Táto zmluva vstúpi do platnosti, keď ju ratifikuje aspoň 12 štátov eurozóny. Ostatné štáty budú zmluvou viazané po prijatí eura, môžu sa však pre dodržiavanie jej ustanovení rozhodnúť už teraz.

Podľa zmluvy musia štáty eurozóny udržiavať vyrovnané alebo prebytkové rozpočty. Tie, ktorých rozpočtový deficit prekročí 0,5 % HDP, budú musieť pod dohľadom iných krajinách EÚ dosiahnuť rovnovážny stav verejných financií.

Zmluva sa považuje za dôležitú súčasť reakcie EÚ na finančnú krízu a na predĺženosť niektorých štátov eurozóny. Posilnením hospodárskeho riadenia a stability sa predstavitelia EÚ snažia o obnovenie dôvery u verejnosti a na finančných trhoch.

Iné témy

Na stretnutí sa lídri členských štátov dohodli na akčnom pláne, ktorý má Bulharsku a Rumunsku pomôcť pripojiť sa k schengenskému priestoru.

„Je to otázka nestrannosti a objektivity,“ povedal predseda Barroso.

Predstavitelia EÚ na samite udelili Srbsku status kandidátskej krajiny.Podľa Barrosa šlo o dobré rozhodnutie, ktoré dokazuje, že EÚ je aj naďalej veľmi atraktívnym klubom.

Viac o samit EÚ (1. – 2. marca 2012) DeutschEnglishfrançaisportuguês

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy